۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۴
کد خبرنگار: 864
کد خبر: 83358761
۰ نفر
توسعه کشت گیاهان دارویی کلید  درآمدزایی اقتصادی در استان مرکزی است

اراک - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: توسعه کشت گیاهان دارویی کلید رونق اقتصادی و افزایش درآمدزایی در مناطق مختلف استان است.

به گزارش ایرنا، «سعید فرخی» در جشنواره گل محمدی روستای خاوه شهرستان دلیجان، افزود، افزایش صادارت و تجاری سازی تولید گیاهان دارویی از جمله گل محمدی از موضوعاتی است که باید در نهادهای مسئول برای آن برنامه عملیاتی هدفمند داشت.

وی ادامه داد: توسعه و کشت گیاهان دارویی از جمله گل محمدی و توجه به مقوله گردشگری در این بخش از موضوعاتی است که می تواند در عرصه رونق اقتصادی نقش آفرینی کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: تجارت گیاهان دارویی سال ۱۹۹۶ در جهان حدود پنج میلیون دلار بود که در سال ۲۰۱۰ به ۱۰۰ میلیون دلار رسید و پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۵۰ به پنج هزار میلیارد دلار افزایش می یابد.

فرخی افزود: کشت محصولات کشاورزی با حداقل مصرف آب و حداکثر بهره وری از جمله برنامه‌های اولویت دار دولت است و می طلبد که کشت و فرآوری گل محمدی در روستای خاوه دلیجان برای افزایش اشتغال پایدار و ماندگاری افراد در دستور کار مسئولان شهرستان قرار گیرد.

وی ادامه داد: می‌توان با راهبری موثر در حوزه کشت و فرآوری گل محمدی خاوه را را به منطقه گردشگری برتر در استان مرکزی و کشور تبدیل کرد.

شهرستان خمین رتبه دوم تولید و سطح زیر کشت گل محمدی را در سطح استان دارد.

بیشترین سطح زیر کشت گل محمدی در استان مرکزی مربوط به شهرستان دلیجان با ۵۰ هزار نفر جمعیت است.

۱۹۵۵/‏۶۰۱۳/‏