خراسان شمالی پیگیر مشارکت ترکمنستان در مهار آتش های مرزی

بجنورد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: به منظور جلب مشارکت کشور ترکمنستان در مهار و فرونشاندن آتش سوزی های احتمالی مناطق مرزی، پیگیری هایی را آغاز کرده ایم.

سیداصغر مطهری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از نگرانی های ما در آتش سوزی ها، سرایت آتش مراتع ترکمنستان به عرصه های خاک ایران است که البته این مشکل در سال های گذشته تجربه شده است.

وی با بیان اینکه مراتع واقع در نوار مرزی ۲ کشور به لحاظ پوشش گیاهی، بسیار غنی است، افزود: بارندگی های مناسب امسال سبب شده تا پوشش گیاهی در مراتع این مناطق وضعیت بسیار مناسبی داشته باشد که البته با گرم شدن هوا و خشک شدن گیاهان، خطر آتش سوزی در کمین این عرصه ها است.

وی گفت: پیش از این پیگیری هایی از سوی استان خراسان شمالی در سطح ملی برای جلب مشارکت و همکاری بین ۲ کشور همسایه برای انجام اقدامات مشترک در حوزه مدیریت زیستگاه ها و تنوع زیستی انجام شده است اما درخواست ما این است برای جلوگیری از خسارت های آتش سوزی ها و جلوگیری از سرایت آتش به مرزهای ۲ کشور، همکاری ها و فعالیت های مشترک به صورت جدی تر پیگیری شود.

مطهری افزود: منطقه سخت گذر و کوهستانی گلیل - سرانی در شهرستان شیروان، از مناطق بسیار حساس به آتش سوزی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی درباره دیگر مناطق پرخطر و پرتنش این استان از نظر حوادث آتش سوزی گفت: قرخود در شهرستان مانه و سملقان و نیز مناطق سالوک و ساریگل در شهرستان اسفراین از دیگر مناطق پرتنش به لحاظ آتش سوزی هستند.

آسیب آتش سوزی به نوار مرزی

سرهنگ موسی الرضا حیاتی، فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی هم گفت: در هنگام آتش سوزی مرزبانان ما وارد عمل می‌شوند اما، اگر آتش مربوط به مناطق مرزی دوطرف باشد باید هماهنگی انجام شود تا بتوانیم آتش را خاموش کنیم که این امر کار را سخت و کند می‌کند.

خراسان شمالی دارای ۳۰۱ کیلومتر مرز مشترک زمینی با کشور ترکمنستان است که در محدوده شهرستان‌های بجنورد، شیروان، راز و جرگلان و مانه و سملقان واقع است.

این استان دارای حدود ۱۰۰ هزار نفر مرزنشین متشکل از اقوام ترک، کرد، تات و ترکمن در مناطق مرزی جمهوری ترکمنستان است که از طریق دامپروری و کشاورزی امرار معاش می‌کنند.

براساس دیدار دیپلماتیک بین فرماندهان مرزبانی دو کشور که سال ۹۵ در ایستگاه راه آهن «آک یایلا» در خاک ترکمنستان صورت گرفت، مقرر شد، طرفین برای جلوگیری از بروز آتش سوزی در نقطه صفر مرزی در طول نوار مرزی ایران و ترکمنستان، به مأموران خود آموزش‌های لازم را بدهند.

هدف از این تفاهم نامه، همکاری بین مرزبانان ۲ کشور برای مهار آتش سوزی بود که احتمال بروز آتش سوزی در تابستان با افزایش دمای هوا و خشک شدن درختچه‌های گز در نقطه صفر مرزی افزایش می‌یابد.

براساس این تفاهم نامه، قرار شد در صورت مشاهده آتش سوزی در منطقه صفر مرزی، مأموران مرزبانی ۲ کشور بلافاصله با برافراشتن پرچم در روز و نوردهی چراغ در شب به یکدیگر اطلاع داده و برای فرونشاندن کانون آتش اقدامات لازم را انجام دهند.

در آتش سوزی‌های نوار مرزی ایران و ترکمنستان در سال ۹۶، حدود ۳۰ هکتار از منابع طبیعی خراسان شمالی در آتش سوخت.

۷۱۸۵/۵۱۳۲‏‬

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =