تنها یک ماده در انتظار تصویب نخستین قانون جامع ورزش پس از انقلاب

تهران- ایرنا- مدیر کل امور مجلس وزارت ورزش و جوانان از تصویب هفت ماده از مجموع هشت ماده لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: تنها با تصویب یک ماده دیگر در صحن علنی مجلس این نخستین قانون جامع ورزش پس از انقلاب خواهد بود.

«داود عزیزی» روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا در این باره گفت: با تصویب سه ماده از این لایحه طی هفته گذشته در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، روز گذشته چهار ماده دیگر به تصویب رسید و تنها ماده پنج مربوط به شورای عالی تربیت بدنی و ورزش برای بررسی بیشتر به کمیسیون فرهنگی اعاده شد.

و ی ادامه داد: بعد از سال ۱۳۵۰ که قانون تأسیس سازمان تربیت بدنی به تصویب نمایندگان وقت رسیده بود، این نخستین قانون جامع ورزش در ۲ بخش ورزش و جوانان است که هفت ماده آن به تصویب بهارستانی‌ها رسید.

مدیر کل امور مجلس وزارت ورزش و جوانان اضافه کرد: این لایحه در بیش از ۴۰ نشست در کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی بررسی و از نظرات کارشناس خبره ورزش و جوانان هم استفاده شد. لایحه‌ای که به صورت کامل تهیه و تدوین شده است.

عزیزی درباره ماده‌های این لایحه توضیح داد: ماده یک به منظور تحقق اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران در بخش ورزش و امور جوانان کشور، اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان و ماده ۲ این لایحه هم درباره تعاریف ورزش در زمینه تربیتی، همگانی، قهرمانی، حرفه‌ای، تربیت بدنی، باشگاه ورزشی، اتحادیه باشگاه‌های ورزشی، شایستگی فنی حرفه‌ای، منش پهلوانی، خیرین ورزش یار، جوان، خانه‌های جوان و امور جوانان است.

وی اهداف ۲ بخش حوزه ورزش و جوانان را مربوط به ماده سه این لایحه عنوان کرد و افزود: در بخش ورزش به توسعه و تعمیم ورزش همگانی، توسعه و ارتقای ورزش قهرمانی، ساماندهی و گسترش ورزش حرفه‌ای، حمایت و تقویت ورزش تربیتی، توسعه و تقویت ورزش بانوان، تحکیم و تقویت معنویت و ارزشهای اخلاقی و منش پهلوانی در ورزش مبتنی بر فرهنگ اسلامی- ایرانی، ارتقا و ترویج شایستگی‌های فنی- حرفه‌ای در جامعه ورزش تعریف شده است و در بخش جوانان هم به ارتقای هویت دینی، انقلابی و ملی جوانان، ارتقا و تقویت سرمایه اجتماعی، مسئولیت‌پذیری، هویت و مشارکت همه‌جانبه جوانان، بهبود و اصلاح سبک زندگی جوانان منطبق بر ارزشهای اسلامی- ایرانی، توسعه مشارکت داوطلبانه مردمی در امور جوانان و اتخاذ سیاست‌های حمایتی در جهت اشتغال و ازدواج جوانان اختصاص دارد.

مدیر کل امور مجلس وزارت ورزش و جوانان درباره ماده چهار گفت: در این ماده وزارت به‌عنوان متولی اصلی ورزش و ساماندهی امور جوانان وظایف و اختیارات را در تحقق مفاد ماده (۳) این قانون عهده‌دار بوده و تمامی دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده پنج قانون خدمات کشوری و بخش‌های غیردولتی با رعایت تمامی قوانین و مقررات کشور، مکلف به همکاری با وزارت در زمینه‌های مروبط به ۲ حوزه ورزش و جوانان هستند.

عزیزی شورای عالی تربیت بدنی و ورزش جهت تسهیل در تحقق اهداف و وظایف وزارت مندرج در این قانون را در زمره ماده پنج عنوان کرد که این ماده برای بررسی بیشتر به کمیسیون فرهنگی مجلس اعاده شد.

وی درباره ماده ۶ می‌گوید: این ماده به تکریم و حمایت از قهرمانان، پیشکسوتان، نابینایان وناشنوایان ورزشی دارای عناوین قهرمانی، المپیکی و پارالمپیکی، جهانی، آسیایی، پاراآسیایی و ملی غیرشاغل و فاقد درآمد مستمر و مشخص، صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور به عنوان نهاد عمومی غیردولتی که با شخصیت مستقل وابسته به وزارت با استفاده از منابع و امکانات موجود ادامه فعالیت می‌دهد، اصلاح شرایط و مقررات فعالیت، وظایف و اختیارات و ترکیب هیأت امنا و هیأت عامل موجود اختصاص دارد که در اساسنامه ظرف مدت ۶ ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون با پیشنهاد وزارت به تصویب هیأت وزیران می‌رسد و وزارت هم مکلف است گزارش عملکرد سالانه صندوق را با ذکر منابع و مصارف مربوط به دیوان محاسبات و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ارسال کند.

مدیر کل امور مجلس وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: ماده هفت هم به اینکه وزارت ورزش مکلف است ظرف مدت ۶ ماه پس از لازم‌الاجراشدن این قانون ساختار سازمانی و تشکیلات تفصیلی وزارت را تهیه کند و به تأیید سازمان اداری و استخدامی کشور برساند، اختصاص دارد.

عزیزی گفت: ماده هشت هم درباره آئین‌نامه اجرائی این قانون ظرف مدت ۶ ماه پس از لازم‌الاجراءشدن آنکه باید توسط وزارت تهیه شود و به‌تصویب هیأت وزیران برسد، تعریف شده است.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =