اجلاس امنیتی جهان با حضور شمخانی در اوفای روسیه آغاز شد

اوفا - ایرنا - دهمین اجلاس بین المللی نمایندگان عالی امور امنیتی کشورهای جهان در شهر اوفا در جنوب روسیه با حضور دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و پیام ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از اوفا، دبیر شورای عالی امنیت ملی امروز سه شنبه برای شرکت در این اجلاس بین المللی وارد شهر اوفا شد.

شمخانی در بدو ورود به اوفا مورد استقبال مشاور ارشد شورای امنیت روسیه و معاون نخست وزیر جمهوری باشقیرستان قرار گرفت ضمن اینکه مهدی سنایی سفیر تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در روسیه وی را در این سفر همراهی می کند.
در این اجلاس دو روزه که از امروز سه شنبه ۲۸ خرداد برگزار می‌شود نمایندگان عالی کشورهای مختلف از پنج قاره جهان درخصوص مهمترین موضوعات مشترک در حوزه امنیت بین الملل به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.
گفت وگو و رایزنی‌های دوجانبه به منظور ارائه و بررسی ابتکارات مشترک سیاسی، نظامی و امنیتی با برخی کشورهای حاضر در نشست به منظور اشتراک مساعی برای مقابله و مدیریت تهدیدات امنیتی در برنامه‌های کاری دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران قرار دارد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که به دعوت رسمی نیکولای پاتروشف همتای روس خود راهی روسیه شده است بعد از ظهر امروز در نشست شش جانبه ای با دبیران شورای امنیت کشورهای روسیه، چین، هند، پاکستان و افغانستان نیز شرکت خواهد کرد.
شمخانی قرار است در طی دو روز اخیر با دبیران شورای امنیت بسیاری از کشورها از جمله افغانستان، ارمنستان و هند دیدار دوجانبه داشته باشد ضمن اینکه انتظار می رود با همتایان خود از کشورهای چین، پاکستان، ونزوئلا، ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان به تبادل نظر بپردازد.
دبیران شورای امنیت بسیاری از کشورها از جمله جمهوری آذربایجان، آرژانتین، بحرین، عربستان، امارات، آلمان، ژاپن، عراق، اسپانیا، ایتالیا، قطر، عمان، سوریه و رژیم صهیونیستی نیز در این اجلاس حضور دارند.
آمریکا برای نخستین بار دو کارشناس از سفارت خود در مسکو را راهی این اجلاس کرده است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از سال ۱۳۹۳ در این اجلاس شرکت کرده است.
محل برگزاری دهمین اجلاس بین المللی نمایندگان عالی امور امنیتی کشورهای جهان در شهر اوفا نخستین بار در سال ۲۰۱۴ و برای برگزاری اجلاس سران شانگهای مورد بهره برداری قرار گرفت که دکتر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان نیز در آن حضور داشت.
اوفا پایتخت جمهوری باشقیرستان در جنوب روسیه و در قلب آسیای میانه میان رود ولگا و رشته کوه اورال واقع شده که نزدیک به دو میلیون جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =