جمعی از شلتوک کاران شهرستان هویزه نسبت به نبود آب برای کشت اعتراض کردند

اهواز - ایرنا - ۱۵ نفر از شلتوک کاران شهرستان هویزه به نمایندگی از سایر کشاورزان این شهرستان در اعتراض به نبود آب به دلیل خشک شدن رودخانه کرخه نور ( از شاخه های رودخانه کرخه در هویزه) ، روز سه شنبه در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

به گزارش سه شنبه ایرنا یکی از این کشاورزان که خواست نامش در خبر ذکر نشود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: کشاورزان این شهرستان همچون سایر شهرستان ها اقدام به کشت شلتوک کردند؛ این محصول نیاز به آب فراوان دارد اما نزدیک به سه روز است که رودخانه کرخه نور خشک شده و امکان آبیاری زمین های خود را نداریم.

وی با بیان اینکه رفع ممنوعیت کشت در تابستان امسال از سوی استاندار خوزستان اعلام شده بود گفت: روستاهای قیصریه اولیا، عتابی شمالی، عتابی جنوبی و بخشی از شهر هویزه در این شهرستان در کنار رودخانه کرخه نور قرار دارند، که با خشک شدن این رودخانه ضرر و زیان زیادی به کشاورزان این منطقه وارد می شود.

این کشاورز با بیان اینکه مردم این شهرستان بیشتر از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند ادامه داد: حدود ۱۱۰ هکتار شلتوک کاری در حاشیه رودخانه کرخه نور انجام شده است.

وی افزود: کشاورزان خواستار جاری شدن آب در این رودخانه پیش از نابودی شلتوک های کاشته شده هستند.

معاون فرماندار شهرستان هویزه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: با کشاورزان معترض نسبت به خشک شدن رودخانه کرخه نور نشستی داشتم و این موضوع در دست پیگیری است.

سید فتح اله فتحی ادامه داد: با یکی از مسئولان شرکت آبیاری کرخه (از زیر مجموعه های سازمان آب و برق خوزستان) صحبت شده و مقرر شده که به زودی این مشکل برطرف شود.

پیش از این سرپرست فرمانداری هویزه در مصاحبه ای با ایرنا با اشاره به کاهش شدید آب رودخانه «کرخه نور»، خواستار مدیریت آب در حوضه رودخانه کرخه به منظور تامین آب مورد نیاز کشت تابستانه در این شهرستان شده بود.

حبیب عفری افزوده بود: در یک هفته گذشته آب رودخانه «کرخه نور» در پایین دست رودخانه کرخه در این شهرستان به شدت کاهش یافته و تقریباً خشک شده به طوری که کشاورزان برای کشت تابستانه در تنگنا هستند.

گفتنی است در فروردین و اردیبهشت امسال در پی جاری شدن سیلاب در برخی مناطق خوزستان، شهرستان هویزه نیز درگیر سیلاب بود و طغیان رودخانه های نیسان و کرخه نور که از کرخه منشعب می شوند، به تالاب هورالعظیم هدایت شد.

خشک شدن این رودخانه، در حالی که تا ۲ ماه پیش سیلابی و طغیان کرده بود جای سئوال دارد. حجم عظیمی از آب وارد شده به سدهای کرخه و دز، در فروردین گذشته رها سازی شد که منجر به سیلاب در حاشیه رودخانه های کرخه، دز و کارون، و برجا گذاشتن خسارات سنگین. به ویژه در بخش کشاورزی شد.

شهرستان هویزه در غرب خوزستان واقع است.

در چند سال گذشته به ویژه سال زراعی گذشته، کشاورزان خوزستان به دلیل وقوع خشکسالی و کاهش شدید ذخیره آبی سدهای خوزستان با ممنوعیت و یا محدویت کشت از جمله کشت شلتوک روبه رو بودند.

۷۱۵۸/‏‬ ۶۰۳۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =