۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۸
کد خبرنگار: 2113
کد خبر: 83358675
۰ نفر
سازمان ملل به کوتاهی در  قبال مهاجران میانمار اعتراف کرد

تهران- ایرنا- سازمان ملل در گزارشی عملکردش در قبال مهاجران میانمار را محکوم کرد و با اعتراف به کوتاهی خود آن را نقص بنیادین و نشانه ی کاستی اساسی در ساختار این سازمان خواند.

به گزارش روز سه شنبه روزنامه گاردین، پس از آنکه سازمان ملل به نادیده گرفتن افزایش خشونت ها در کشور میانمار علیه مهاجران متهم شد، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل دستور داد تا تحقیقاتی در مورد عملکرد این سازمان در مورد مهاجران میانمار تهیه شود.

گزارش عملکرد سازمان ملل که توسط وزیر خارجه سابق گواتمالا نوشته است بیانگر آن است نهاد بین المللی شکست‌های سیستماتیکی را در مدیریت اوضاع میانمار که موجب آوارگی جمعی روهینجاها در سال ۲۰۱۷ شد، تجربه کرده است.

«گرت روزنتال» در گزارش خویش می نویسد، اشتباهات متعدد و فرصت هایی خوبی در سیتسم سازمان ملل در مورد میانمار وجود دارد. در حالی که تعیین مسئولیت‌ها برای شکست‌های سیستماتیک دشوار است، یک مسئولیت مشترک در بخشی از تمام طرفین دخیل وجود دارد و آن عدم انتقال جدی نگرانی‌های اصولی سازمان ملل در رابطه با نقض جدی حقوق بشر است.

روزنتال در ادامه می افزاید، از جمله دلایل ناکامی‌های سازمان ملل متحد در مورد مهاجران میانمار می‌توان به علاقه اولیه بخشی از جامعه بین‌المللی به گذار سیاسی اشاره کرد که مربوط به وضعیت تقریباً افسانه‌ای است که «آنگ سان سوچی» رهبر غیر نظامی این کشور به آن رسیده بود.

ارتش میانمار در آگوست سال ۲۰۱۷ سرکوب شدیدی علیه مهاجران روهینگیا در ایالت راخین انجام داد که سازمان ملل این اقدام را نسل کشی و پاکسازی نژادی خواند.

هم اکنون بیش از ۷۰۰ هزار مهاجر روهینگیایی از فشارهای دولت میانمار با عبور از مرزها به بنگلادش فرار کرده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =