۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۳
کد خبرنگار: 1171
کد خبر: 83358672
۰ نفر
گلخانه های سیستان و بلوچستان در مسیر تحولی بزرگ

زاهدان- ایرنا- طرح توسعه گلخانه ها در سواحل مکران بزودی انقلاب بزرگی در تولیدات بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان به وجود خواهد آورد به طوری که علاوه بر تامین نیاز کشور با صادرات ارزآوری خوبی را به همراه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا کشت گلخانه‌ای با صرفه ترین و کم آب ترین نوع کشت در کشور و جهان است و می‌تواند سوددهی خوبی داشته باشد.
شهرستان‌های جنوبی سیستان و بلوچستان به ویژه ۲ شهرستان بندی چابهار و کنارک با توجه به همجواری با آب‌های آزاد و دمای هوای مناسب در طول سال به عنوان یک گلخانه طبیعی بهترین شرایط و موقعیت را برای کشت انواع محصولات دارد.
دمای هوای این شهرها، خاک حاصلخیز، تفاوت نوع تابش خورشید و درجه حرارت این شهر با سایر نقاط کشور بهترین موقعیت برای کشت‌های گلخانه‌ای و سایر محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری را فراهم کرده است.
از سوی دیگر دسترسی مناسب چابهار به بازارهای جهانی بهترین شرایط را برای ساخت گلخانه و تولید محصولات کشاورزی به وجود آورده است و می‌توان علاوه بر تأمین بازار مصرف داخلی از طریق بندر شهید بهشتی محصولات تولیدی را به کشورهای مختلف دنیا صادر کرد.
با عنایت دولتمردان و همت بخش خصوصی مقرر شده است هشت هزار و ۳۷۰ هکتار از مزارع شهرستان‌های کنارک و چابهار برای ساخت گلخانه و کشت میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری در نظر گرفته شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به برنامه توسعه گلخانه‌ها در سواحل مکران گفت: با تاکید وزیر جهاد کشاورزی و برنامه توسعه‌ای استان و پیگیری‌های استاندار برنامه ریزی ساخت گلخانه و نیز کشت میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری در گستره حدود هشت هزار و ۳۷۰ هکتار در دست اقدام است.
غلام حیدر زورقی افزود: پنج هزار و ۳۷۰ هکتار از سطح ذکر شده با روش سایبان و تکنولوژی شیرین سازی آب دریا و با مشارکت بخش خصوصی و سه هزار هکتار با مشارکت شرکت شهرک‌های کشاورزی در حال پیگیری است.
وی ایجاد امنیت پایدار در منطقه با تقویت کانون‌های جمعیتی، تعریف فرصت‌های جدید کسب و کار در منطقه، بروزرسانی و ترویج دانش کشاورزی در منطقه، افزایش ضریب امنیت غذایی و درآمد ملی، توسعه صادرات با توجه به موقعیت ویژه منطقه و نیز قابلیت منطقه آزاد، توجه به بحران آب‌های داخلی و طرح توسعه ۲ هزار و ۵۲۵ هکتاری ساخت گلخانه و سایبان شرکت کشت و صنعت مکران را از جمله اهداف اجرای این طرح مهم در سیستان و بلوچستان ذکر کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این طرح در ۲ مرحله (فاز) اجرا خواهد شد اظهار داشت: طرح ۲ هزار و ۵۰۰ هکتاری با اجرای هزار و ۷۵۰ هکتار کشت گلخانه و سایبان (shade –net ) با اشتغال زایی ۲ هزار و ۵۰۰ نفر و سرمایه گذاری ۲۲۰ میلیارد تومان در دست اقدام و در مرحله تحویل زمین است.
زورقی ادامه داد: همچنین ۲۰ هکتار گلخانه هیدروپونیک تمام صنعتی و نیمه صنعتی سایبانی و آب شیرین کن با اعتباری بیش از ۱.۵ میلیون یورو و ۸۸ میلیارد ریال و نیز ۲۰ هکتار کارخانه نمک زدایی آب دریا با اعتباری بیش از ۳۰ میلیون یورو و حجم تولید ۵۰ هزار متر مکعب در روز پیش بینی و جانمایی شده است.
وی بیان کرد: مذاکره و توافق اولیه با مشاور (incatma اسپانیا) برای طراحی و نظارت و شرکت‌های دانش بنیان برای اصلاح خاک انجام شده است و طراحی و قرارداد اولیه نصب آب شیرین کن‌ها با سیستم RO نیز در حال انجام است.
زورقی گفت: برآورد می‌شود از این سطوح بیش از ۱۰۰ هزار تن میوه موز تولید شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: مجتمع کشت و صنعت گوهر نقش و نگار در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار در محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار و با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون یورو و با کسب مجوزهای لازم شامل پروانه تأسیس گلخانه و مجوز سرمایه گذاری و جواز تأسیس واحد تولیدی سبد و پالت پلاستیکی و جواز تأسیس واحد پرورش آبزیان – آرتمیا در مدت ۳۶ ماه به بهره برداری خواهد رسید.
زورقی ادامه داد: این پروژه شامل ساخت واحد گلخانه‌ای تمام شیشه‌ای مدرن با همکاری شرکت دالسم هلند به مساحت ۱۲۰ هکتار برای تولید انبوه و استاندارد محصولاتی از قبیل گل رز شاخه بریده و فلفل رنگی و خیار خاردار، گوجه فرنگی، واحد کشت بافت گیاهی برای تولید انواع نهال استراتژیک و استاندارد و واحد تولید افشره و اسانس ۹۹ درصد، واحد تولید ظروف و سبدها و پالت های پلاستیکی، واحد تولید ورمی کمپوست و واحد تولید و فناوری آرتمیا و سالیکورنیا و واحد نیروگاه خورشیدی است.
وی با اشاره به طرح توسعه ۲ هزار و ۵۰۰ هکتاری ساخت گلخانه و سایبان شرکت ایرانیان گفت: این طرح نیز باهدف ساخت گلخانه و باغ میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری با سیستم سایبان دردست اقدام است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: مشخصه مهم این طرح شیرین سازی آب دریا با انرژی خورشیدی و با نصب سطح وسیعی آینه بوده که این پروژه با همکاری و اجرای شرکت مشاوره‌ای AB آلمان در حال پیگیری است.
زورقی افزود: از خصوصیات مهم دیگر طرح هم جواری آن با موج شکن گشیاپ است که امکان صادرات محصولات روز کشاورزی را به کشورهای حاشیه خلیج فارس فراهم می‌کند.
۷۳۱۶ ** ۶۰۸۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =