۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۰
کد خبرنگار: 864
کد خبر: 83358649
۰ نفر
برآورد خرید تضمینی  گندم در استان مرکزی ۳۸۰ هزار تن است

اراک - ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: برآورد خرید تضمینی محصول استراتژیک گندم در این استان از کشاورزان در سال زراعی جاری ۳۸۰ هزار تن است.

«مجید آنجفی» روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ۳۲۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در سال زراعی گذشته در این استان خریداری شد و با توجه به بارندگی‌ها و شرایط اقلیمی پیش بینی می‌شود تولید این محصول با تلاش تولیدکنندگان، کارشناسان این سازمان تا ۶۰ هزار تن افزایش یابد.

وی ادامه داد: خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان کشور امسال ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برآورد شده و با خرید این میزان محصول از گندمکاران برای چهارمین سال متوالی ایران از واردات این محصول بی نیاز می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی از بهره برداری ۷۸ طرح تولیدی و خدماتی بخش کشاورزی در این استان خبر داد و گفت: این طرح‌ها با ۵۲۰ میلیارد ریال منابع مالی در زیر بخش‌های مختلف زراعت، باغبانی، صنایع تبدیلی، شیلاتی، فنی و مهندسی و زیر بنایی به بهره برداری رسیده است.

آنجفی خاطرنشان کرد: یک هزار و ۶۰۰ خانوار با بهره برداری از این طرح‌ها از مزایای آنها بهره مند می‌شوند.

وی ادامه داد: یک هزار شغل جدید به صورت مستقیم و غیر مستقیم با بهره برداری از این طرح‌ها در استان مرکزی ایجاد شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: بهره برداری از ۵۷۰ هکتار طرح‌های آبیاری نوین در اراضی کشاورزی استان از جمله این طرح‌ها است که امسال در راستای کاهش هدر رفت و افزایش بهره وری از آب کشاورزی اجرایی شده است.

آنجفی افزود: تولید محصولات کشاورزی در سال زراعی جاری با وجود برخی مشکلات اقتصادی در استان مرکزی روند افزایشی دارد و این استان در تولید بسیاری محصولات از جمله تولید گل و گیاهان زینتی، تولید محصولات شیلاتی، آبزیان پرورشی، ماهیان زینتی و تولیدات دامی از استان‌های شاخص کشور است.

وی، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای را از جمله برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در سال جاری دانست و ادامه داد: استان مرکزی از جمله مناطق برتر از نظر شمار گلخانه‌های دولتی و خصوصی کشور است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: تولید محصول در واحدهای گلخانه‌ای با مصرف یک دهم آب، ۱۰ برابر نسبت به محیط‌های باز افزایش می‌یابد.

آنجفی افزود: تغییر الگوی کشت و توسعه کشت‌های کم آب بر و جدید از جمله کینوا برای افزایش درآمد اقتصادی بهره برداران و کاهش مصرف آب از دیگر برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در سال جاری است.

استان مرکزی با تولید حدود ۵۴ هزار تن گوشت سفید، ۵۳ هزار تن تولید گوشت قرمز، ۳۲۰ هزار تن شیر، حدود ۴۱ هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه ای در تولیدهای بخش کشاورزی و دامداری در سطح کشور برخوردار است.
استان مرکزی رتبه اول صادرات ماهیان زینتی را به خود اختصاص داده و حدود ۹۰ درصد صادرات این ماهیان از این استان انجام می‌شود.
این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل‌ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.
استان مرکزی با دارا بودن یک و هشت درصد از مساحت کل کشور دارای منابع آبی محدودی است اما ظرفیت تولید ۱۶ هزار تن انواع آبزیان پرورشی را داشته که با وجود همه کمبودها و محدویت‌ها، توانسته در این زمینه خوش بدرخشد و جایگاه ویژه‌ای در کشور به دست آورد.

۱۹۵۵/‏۶۰۱۳/‏