۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۰
کد خبرنگار: 852
کد خبر: 83358648
۰ نفر
رقابت حدود ۴۰ هزار فرهنگی برای مدیریت مدارس

تهران - ایرنا - رئیس گروه بهبود مدیریت و تعیین استانداردهای وزارت آموزش و پرورش گفت: حدود ۴۰ هزار فرهنگی امروز - ۲۸ خردادماه - در آزمون انتخاب و انتصاب مدیران مدارس شرکت کردند.

«محمدرضا غایبی مهماندوست‌» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: این آزمون امروز در سه نوبت ۹ تا ۱۱، ۱۱ تا ۱۳ و ۱۳ تا ۱۵ با سه گروه سوال متفاوت و در ادارات کل آموزش و پرورش استان ها، مدارس و هنرستانی که امکانات لازم از جمله رایانه را دارند به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه ۱۱ هزار و ۳۴۰ مدرسه در سه دوره تحصیلی تقاضای خود برای مدیریت را ثبت کرده اند، افزود: بخشنامه اولیه آزمون انتخاب و انتصاب مدیران مدارس اواخر بهمن سال گذشته در اختیار استان ها و مدارس قرار گرفت که شامل سه مرحله است مرحله اول ثبت اسامی مدارسی بود که مدیرانشان بازنشسته و یا به هر دلیلی جابجا می‌شوند و اسامی این مدارس توسط استان ها و مراکز در سامانه همگام ثبت شد تا فرهنگیان متقاضی مدیریت، در جریان قرار گیرند.

رئیس گروه بهبود مدیریت و تعیین استانداردهای وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: این فرآیند تا نیمه اول فروردین ماه به طول انجامید و پس از آن ثبت نام متقاضیان در این سامانه آغاز شد و فرهنگیان دارای ۲۶ سال سابقه خدمت (حداقل چهار سال از سابقه خدمتی فرد باقی مانده باشد) و حداقل مدرک کارشناسی و نیروی رسمی آموزش و پرورش امکان ثبت نام و انتخاب مدرسه مورد نظر را داشتند.

غایبی مهماندوست با بیان اینکه روند بررسی پرونده های پرسنلی متقاضیان از نیمه اول اردیبهشت ماه آغاز شد، گفت: این مرحله ۲۰۰ امتیاز دارد و آزمون الکترونیکی نیز دارای ۲۰۰ امتیاز است که متقاضیان حداقل باید ۶۰ درصد نمره معادل ۱۲۰ امتیاز را کسب کنند تا وارد مرحله مصاحبه شوند.

وی ادامه داد: در این مرحله نیز که ۴۰۰ امتیاز دارد افراد باید ۶۰ درصد امتیاز را به دست آورند تا مجموع نمرات آنها در سه مرحله مشخص شده و در اختیار استان ها و مناطق قرار گیرد تا بر مبنای نمرات، از بالاترین امتیاز شروع کرده و طبق مدارسی که افراد متقاضی مدیریت در آنها بوده اند؛ جایگزینی صورت گیرد.

رئیس گروه بهبود مدیریت و تعیین استانداردهای وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: نتایج این آزمون به صورت آنلاین و با پایان رسیدن زمان آزمون قابل مشاهده برای متقاضیان است و در صورتی که فرد نمره حد نصاب را به دست آورده باشد برای مصاحبه که هفته اول تیرماه برگزار می شود، دعوت خواهد شد.

غایبی مهماندوست اضافه کرد: سال گذشته آزمون انتخاب و انتصاب مدیران مدارس به صورت آزمایشی با شرکت ۱۱ هزار متقاضی برای احراز پست مدیریت سه هزار و ۵۰۰ مدرسه برگزار شد و امسال تعداد شرکت کنندگان و مدارس سه برابر شده است.

وی اضافه کرد: متقاضیانی که بالاترین نمره را کسب کرده باشند به عنوان مدیر، مهرماه در مدارس مورد نظر حاضر می شوند اما اطلاعات افرادی که در آزمون شرکت کرده و موفق به حد نصاب نمره شده اند نیز در قالب بانک اطلاعاتی ثبت و ذخیره می شود تا در سال های آینده از آنها هم استفاده شود.

وی یادآورشد: این آزمون یکی دو سال دیگر برگزار می شود تا بانک اطلاعاتی جامعی از واجدان شرایط مدیریت مدارس آماده شود و به مرور این افراد به عنوان مدیر مدرسه ادامه خدمت دهند و تلاش می شود شرایط به گونه ای نباشد که با برگزاری آزمون های مکرر، افراد دارای شرایط انتخاب شوند اما مدرسه ای برای معرفی به آنها نداشته باشیم./‏