عضو شورای تهران: ۱۴ هزار زباله گرد در پایتخت پرسه می زنند

تهران- ایرنا- عضو شورای شهر تهران گفت: فقدان نظارت دقیق و واگذاری مجوز جمع آوری زباله به پیمانکارانی که کودکان محروم را که برای نان ناچارند کار کنند را بکار می گیرند، سبب شده تا شاهد پرسه ۱۴هزار زباله‌گرد در تهران باشیم که متاسفانه از این تعداد ۴ هزار و ۷۰۰ نفر یعنی یک سوم این رقم کودک هستند.

به گزارش ایرنا، مجید فراهانی روز سه شنبه در یکصد و چهل و نهمین جلسه علنی شورای شهر تهران توضیح داد: بازیافت زباله و منابع سرشار اقتصادی ناشی از این طلای کثیف سبب شده تا شاهد شکل گیری مافیای منفعت گرای کثیفی باشیم که نه فقط محیط زیست شهر را قربانی مطامع و منافع مادی خود می کند بلکه با بهره کشی و استثمار کودکان کار، اتباع بیگانه و آسیب دیدگان اجتماعی را به عنوان زباله گرد به خدمت می گیرد تا از جمع آوری و بازیافت زباله ها کیسه منافع خود را پر تر کند.

وی ادامه داد: شهرداری برای ایفای مسئولیت اجتماعی خود و مقابله با آسیب های اجتماعی بیش از پنج درصد بودجه سالانه خود را در حوزه امور اجتماعی و فرهنگی صرف می کند؛ بودجه ای که قطعاَ تا امروز هیچ مشکلی از مشکلات این کودکان زباله گرد شهر حل نکرده و شهرداری تهران نه در مقام مسئول اداره شهر با پیمانکاران متخلفی که این کودکان را در بدترین شرایط بکار می گیرند برخورد جدی نموده و نه در مقام ایفای مسئولیت اجتماعی اش قدم جدی بجز چند حرکت نمایشی برداشته است.

فراهانی گفت که کودکان کار اگر ژنِ خوب ندارند اما در انسانیت و حق حیات و تعالی با یکایک ما برابر و برادرند و در برابر شرایط آنها مسئولیم.
وی اضافه کرد: بر همین اساس برای دومین بار درباره «لزوم توجه به حقوق کودکان کار و ایفای مسئولیت اجتماعی شهرداری در برابر این بخش از شهروندان» به شهرداری تهران تذکر می دهم.
عضو شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: امیدوارم با اقدام به موقع، موثر و اهتمام شهردار پایتخت و حسن استفاده از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد شاهد توجه به حقوق کودکان کار و بهبود شرایط بکارگیری، محیط کار و زندگی این گروه از شهروندان باشیم، تا در سایه توجه به زندگی همه شهروندان تهران را به شهری برای همه بدل سازیم.
تهرام/۹۳۴۳/‏/‏۱۳۴۸

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =