مقام ژاپنی : آمریکا با اعزام نیروی جدید به خاورمیانه موجب تشدید تنش در منطقه خواهد شد

تهران - ایرنا - یک مقام ژاپنی با اشاره به طرح آمریکا برای اعزام یک هزار نیروی نظامی به منطقه خاورمیانه گفت که کشورش ضمن اظهار نگرانی از این اقدام آمریکا معتقد است که اعزام نیروی بیشتر به خاورمیانه باعث تشدید تنش ها در منطقه خواهد شد.

«پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که وزارت دفاع برنامه اعزام نیروهای بیشتر به منطقه خاورمیانه دارد.

به گزارش خبرگزاری کیودو، «یاسوتشی نیشیمارو» معاون دبیر کابینه ژاپن در واکنش به اظهارات این مقام آمریکایی گفت، اعزام بیشتر نیروهای آمریکا به منطقه خاورمیانه باعث تشدید تنش در این منطقه خواهد بود.

شاناهان افزود، آمریکا به دنبال درگیری و جنگ با ایران نیست و اعزام نیروهای بیشتر تنها در راستای حفاظت از منافع آمریکا در این منطقه است.

به دنبال سفر نخست وزیر ژاپن به ایران در هفته گذشته دو تانکر نفتی که یکی از آنان متعلق به ژاپن بود با انفجار وآتش سوزی متوقف شدند.

در حالی که تا کنون علت انفجار وآتش سوزی تانکرهای نفتی مشخص نشده است اما دولت آمریکا ایران را به عامل اصلی این انفجارات می‌داند.

ایران تا کنون هرگونه نقش در آتش سوزی تانکرهای نفتی را تکذیب کرده است.

ادعای ترامپ مبنی بر دست داشتن ایران در حادثه حمله خرابکارانه دو فروند نفتکش در دریای عمان درحالی مطرح می‌شود که بسیاری از مقامات و شخصیت‌های خارجی اتهامات مطرح شده در این خصوص علیه ایران را زیر سوال برده‌اند.

در همین پیوند؛ وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا دیروز (دوشنبه) در لوکزامبورگ از ادعای آمریکا مبنی بر دست داشتن ایران در حمله به دو نفتکش در دریای عمان قانع نشدند و خواستار تحقیقات مستقل سازمان ملل در ارتباط با این مساله شدند.

دو فروند نفتکش در دریای عمان روز پنجشنبه ۲۳ خرداد هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند.

نخستین شناور ساعت ۸ و ۵۰ دقیقه صبح پنجشنبه در فاصله ۲۵ مایلی بندر جاسک ایران دچار حادثه شد و یک ساعت بعد، نفتکش دوم در فاصله ۲۸ مایلی این بندر دچار حریق شد یکی از کشتی‌ها از قطر عازم تایوان و کشتی دوم از عربستان سعودی راهی سنگاپور بود.

بسیاری از تحلیلگران وکارشناسان سیاسی و نظامی امکان دخالت نظامیان آمریکایی، سعودی و صهیونیستی را در این حادثه منتفی ندانسته و عنوان می‌کنند که این کشورها برای تشدید اوضاع و بهره برداری از آن، انگیزه لازم را دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =