۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۵
کد خبرنگار: 1050
کد خبر: 83358550
۰ نفر
۱۱ هزار و ۴۵۰ چاه غیر مجاز در البرز شناسایی شد

کرج – ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با اشاره به برداشت های بی رویه از سفره های زیر زمینی استان گفت: تاکنون ۱۱ هزار و ۴۵۰ حلقه چاه غیر مجاز در البرز شناسایی شده است.

به گزارش ایرنا، داود نجفیان روز سه شنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب البرز افزود: از این تعداد ۲ هزار و ۳۸ حلقه چاه غیر مجاز در ماه های اخیر مسدود شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز گفت: قطع برق چاه های غیر مجاز از مهمترین راهکارها برای پیشگیری از برداشت بی رویه از سفره های زیر زمینی است.

وی در ادامه به برنامه ها و اولویت ها در طرح احیاء و تعادل بخشی شرکت آب منطقه ای اشاره کرد و ادامه داد: به همین منظور ۱۲۵ چاه کشاورزی در استان اصلاح پروانه شده است.

نجفیان گفت: براساس شاخص کمیسیون توسعه پایدار سازمان ملل اگر بیش از ۴۰ درصد منابع آب تجدید پذیر در یک حوضه آبریزبه مصرف برسد آن حوضه در شرایط ناپایدار با تنش آبی شدید قرار دارد.

وی اضافه کرد: میزان مصرف آب تجدید پذیر در کشور ۸۳ درصد و دراستان البرز ۹۶ درصد است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز، افزایش جمعیت شهرنشینی و کمبود آب شرب در این استان را از چالش های منابع آب آن عنوان کرد.

وی افزود: تبعات منفی وضعیت کنونی برداشت از منابع آب زیر زمینی، کاهش کیفیت آبخوان های البرز، پیشروی جبهه آب های شور به ویژه در مناطق جنوبی این استان، فرونشست دشت های آن و عدم برگشت پذیری کمی و کیفی سفره ها از دیگر چالش های منابع آب استان البرز به شمارمی رود.

نجفیان اظهار داشت: مطالعه و اجرای طرح های آبخیزداری (متولی وزارت جهاد کشاورزی)، خرید و انسداد چاه های کم بازده کشاورزی، جایگزینی پساب تصفیه خانه های فاضلاب با چاه های کشاورزی در دشت های ممنوعه و بحرانی، اجرای پروژه تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب در دشت های ممنوعه ازدیگر اقدامات انجام شده در بخش منابع آبی البرزاست.

وی خاطرنشان کرد: مطالعه تغذیه مصنوعی رودخانه فشند با ۸۲ درصد پیشرفت، مطالعه طرح تغذیه مصنوعی رودخانه کرج با ۹۵ درصد پیشرفت، پروژه اجرای سد انحرافی، کانال انتقال و حوضچه های تغذیه مصنوعی دشت هشتگرد با ۷۵ درصد پیشرفت در دست اقدام است.

نجفیان ادامه داد: توقیف تجهیزات حفاری غیرمجاز به تعداد ۶۴۹ مورد از سال ۹۱ تا سال گذشته، تهیه و نصب دستگاه های کنتور هوشمند، ایجاد تشکل های آب بران و حمایت از این تشکل ها، ایجاد و استقرار بازار محلی آب و ساماندهی شرکت های حفاری ازدیگر اقدامات انجام شده برای حفاظت از منابع آبی بوده است.

وی یاد آورشد: ۲۰ تیم در البرز کنترل میزان برداشت آب های زیر زمینی و جلوگیری ازساخت و سازهای غیرمجاز را در دستور کار و نظارت مستمر قرار داده اند.

وی افزود: اکنون ۷۳ درصد آب استان البرز در بخش کشاورزی، چهار درصد در صنعت و ۲۳ درصد در شرب استفاده می شود.

نجفیان اظهار داشت: امسال شرایط ویژه ای برای بستن چاه های غیرمجاز برنامه ریزی شده است.

۸۰۲۹/‏‬ ۶۱۵۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =