۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۶
کد خبرنگار: 2059
کد خبر: 83358520
۰ نفر
۵۶۰ هزار خراسانی غربالگری فشار خون شدند

مشهد- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۵۶۰ هزار فرد بالای ۳۰ سال از جمعیت خراسان رضوی در قالب اجرای "طرح ملی بسیح کنترل فشار خون" در مناطق زیر پوشش این دانشگاه بطور رایگان غربالگری شده اند.

دکتر مهدی قلیان اول روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۴۵۵ هزار نفر از این تعداد در پایگاه‌های جامع سلامت زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بقیه در پایگاه‌های موقت و سیار در مناطق مختلف شهری نظیر بوستان‌ها، ادارات، ورودی حرم مطهر رضوی و داروخانه‌ها مورد غربالگری قرار گرفته‌اند.
وی ادامه داد: در اجرای طرح کنترل فشار خون که از ۲۷ اردیبهشت گذشته تا ۱۵ تیر ماه آتی در سراسر کشور اجرا می‌شود، دو میلیون و ۵۰۰ هزار فرد بالای ۳۰ سال در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد غربالگری می‌شوند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد تعداد پایگاه‌های سیار و موقت مستقر در مناطق شهری و ادارات شهر مشهد را ب ه این منظور ۱۱۰ مورد عنوان و بیان کرد: ۴۵ مورد از آنها در مشهد و بقیه در سایر شهرستانهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد مستقر هستند.
وی گفت: در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، این شاخص در افراد اندازه گیری شده و در سامانه کشوری ثبت می‌شود. افرادی که حداکثر و حداقل فشار خون آنان به ترتیب از ۱۴۰ و ۹۰ بیشتر باشد مبتلا به پرفشاری خون تشخیص داده شده و تحت کنترل و مراقبت قرار می‌گیرند.
دکتر قلیان افزود: برآوردها حاکی از آن است که از هر ۱۰۰ نفر در خراسان رضوی حدود ۲۵ نفر به فشار خون مبتلا باشند لذا از همه افراد بالای ۳۰ سال سن در مناطق شهری و روستایی خراسان رضوی تقاضا می شود در فرصت باقی مانده به نخستین مراکز جامع سلامت در محل سکونت خود و یا پایگاه‌های سیار و موقت برای کنترل فشار خون مراجعه کنند.
افزون بر پنج میلیون نفر از جمعیت شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند. بقیه جمعیت استان توسط دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی گناباد، نیشابور، تربت جام، سبزوار و تربت حیدریه خدمات رسانی می‌شوند.

۳۰۲۷/‌۱۸۵۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =