۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۱
کد خبرنگار: 2062
کد خبر: 83358499
۰ نفر
بارندگی امسال باعث کاهش آفت محصول پسته شد

مشهد- ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: بارندگی خوب طی امسال در این استان موجب کاهش آفت پسیل پسته به عنوان یکی از تهدیدات مهم این محصول شده است.

فاطمه حلاج نیا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: "پسیل" یکی از آفات مهم باغ‌های پسته و بسیار خشکی دوست است که در پی خشکی آب و هوا زیاد می‌شود ولی امسال با افزایش چشمگیر حجم بارندگی نگرانی از بابت این آفت در خراسان رضوی رفع شده است.

وی ادامه داد: پسته کاران باید هوشیار باشند و در صورت مشاهده کوچک‌ترین موردی از آفت، در هماهنگی با کارشناسان حفظ نباتات اقدام به انجام عملیات مبارزه نمایند. آفت پسیل پسته پارسال نیز با روشهای غیرشیمیایی و شیمیایی در خراسان رضوی به خوبی مهار شده بود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: پارسال مبارزه شیمیایی با این آفت در سطح ۶۴ هزار هکتار و مبارزه به صورت شستشو در چندین نوبت در سطح ۲۱۷ هزار هکتار باغ پسته استان صورت گرفت.

وی به ۹۷ هزار هکتار باغ پسته در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: ۶۰ هزار هکتار از این سطح بارور و ۳۷ هزار هکتار آن غیربارور است. مبارزه با آفت پسته در این سطوح به خوبی و با کمترین میزان خسارت انجام شده است.

پارسال چهار هزار و ۲۰۰ تن پسته محصول خراسان رضوی به ارزش ۳۶ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد. حجم تولید پسته در این استان پارسال ۴۱ هزار و ۶۰۰ تن بود که بطور و معمول ۱۰ درصد آن صادر می‌شود.

۱۱.۱ درصد زمینهای باغی کشور معادل ۲۹۸ هزار و ۸۰۰ هکتار در خراسان رضوی قرار دارد. این استان در تولید محصولات باغی رتبه ششم کشور را دارد و از مجموع ۱۹.۴ میلیون تن تولید محصولات باغی ایران ۵.۳ درصد آن معادل یک میلیون و ۵۰ هزار تن در خراسان رضوی تولید می‌شود.

۷۴۹۶/‌۱۸۵۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =