۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۴۸
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 83358493
۰ نفر
۶۴ مرکز نیکوکاری محله با کمیته امداد یزد همکاری دارد

یزد - ایرنا- مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) یزد گفت: هم‌اکنون ۶۴ مرکز نیکوکاری محله برای خدمت‌رسانی به نیازمندان با این نهاد همکاری دارد که این تعداد تا پایان سال ۱۳۹۸ به ۱۱۱ مرکز افزایش می یابد.

به گزارش روز سه شنبه کمیته امداد استان یزد، محسن علیزاده افزود: هم اکنون پنج هزار و ۶۶۴ نیکوکار و ۲ هزار و ۶۶۱ مجمع و تشکل از جمله مؤسسات خیریه، مراکز اجتماعی، تجاری و اقتصادی، هیأت‌های مذهبی، مساجد و انجمن اولیا و مربیان مدارس با مراکز نیکوکاری استان همکاری دارند.

وی با بیان اینکه ۶ هزار و ۳۱۵ خانوار نیازمند از خدمات این مراکز بهره‌مند هستند، اظهار کرد: سال گذشته نیکوکاران ۱۹۳ میلیارد و ۹۴۰ میلیون ریال کمک نقدی، کالا و خدمات مستقیم به نیازمندان از طریق این مراکز کمک کردند.

به گفته وی این کمک‌ها در قالب سبد معیشتی، اکرام ایتام و محسنین، جهیزیه، زکات، درمان، جهیزیه، مسکن، فرهنگی و تحصیلی، اشتغال و توانمندسازی همچون کاریابی و معرفی برای دریافت تسهیلات خودکفایی و تأمین لوازم ضروری هزینه شد.

کارکرد مراکز نیکوکاری محل

وی در ادامه با اشاره به کارکردهای مراکز نیکوکاری محله یادآور شد: واگذاری امور به مردم، شناسایی نیازمندان، شناسایی و جذب خیران، پیوند نیازهای محرومان با توانمندی‌های خیرین، استفاده از حضور و تخصص مردم، احیای حقوق همسایگی، تقویت همبستگی‌های اجتماعی، مردمی شدن حمایت‌های اجتماعی، احیای فرهنگ انفاق، نیکوکاری و نوع‌دوستی، جمع‌آوری کمک‌های مردمی و توزیع آن بین نیازمندان و افزایش اعتماد عمومی از فواید کارکرد این مراکز است.

علیزاده تصریح کرد: کمک‌های درمانی به نیازمندان از طریق مراکز نیکوکاری شامل کمک‌هزینه تهیه دارو و درمان، ویزیت، تهیه کالاهای پزشکی و کمک‌های عمرانی در زمینه تعمیر و ساخت مسکن مددجویی، کمک به اسکان مددجویان بی‌سرپناه و کمک در پرداخت اجاره و ودیعه مسکن است و از دیگر فعالیت‌ها تهیه جهیزیه نوعروسان نیازمند و پرداخت کمک‌هزینه ازدواج به نوعروسان و دامادهای نیازمند است.

به گفته مدیرکل کمیته امداد یزد، تهیه سبد غذایی برای خانواده‌های نیازمند به‌ویژه برای کمک به رفع و بهبود مشکل سوء تغذیه کودکان، دریافت قربانی، عقیقه، نذر و تهیه نوشت افزار، کیف و کفش و لوازم ضروری، کمک به پرداخت شهریه و هزینه تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان محروم و کمک به پرداخت هزینه سفرهای زیارتی و برگزاری دوره‌های آموزشی در راستای تعمیق باورهای دینی، اعتقادی و مهارت‌های زندگی نیازمندان از دیگر فعالیت‌های مراکز نیکوکاری است.

وی بابیان اینکه مراکز نیکوکاری در زمینه اشتغال‌زایی نیازمندان نیز فعالیت دارد، افزود: فراهم‌سازی زمینه اشتغال نیازمندان و مددجویان تحت حمایت از طریق وام اشتغال و کمک به کارآفرینی و فراهم‌سازی لوازم ضروری برای کارآفرینی آنان از جمله فعالیت‌های مراکز نیکوکاری در خصوص ایجاد اشتغال نیازمندان است.

در حال حاضر ۲۷ هزار خانوار شامل ۵۸ هزار نفر تحت حمایت کمیته امداد استان یزد قرار دارند.

استان یزد یک میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد، ۹.۵ درصد از این جمعیت را سالمند تشکیل می‌دهد.

۲۰۸۸/‬ ‬ ۲۰۴۷/‏‏‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =