سرما  تولیدات باغی چهارمحال و بختیاری را ۵۰ درصد کاهش داد

شهرکرد- ایرنا- معاون بهبود گیاهی جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: در پی افت شدید دما و سرمازدگی فصل بهار، ۵۰ درصد از محصولات باغی این استان دچار خسارت و سرمازدگی شد.

حمیدرضا دانش روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا از تولید سالانه ۱۹۰ هزار تن محصول باغی خبر داد و پیش بینی کرد سرمازدگی، تولیدات باغی استان را در سال جاری به کمتر از ۱۰۰ هزار تن برساند.

وی اظهار داشت: سرمای زیر صفردرجه در اوایل اردیبهشت ماه جاری بخش عمده ای از شکوفه های درختان را نابود کرد.
وی از کسب رتبه ششم تولید محصول هلو این استان طی چند سال گذشته خبر داد و گفت: بیش از ۳ هزار هکتار از اراضی باغی این استان در شهرستان سامان به کشت هلو اختصاص دارد.
معاون بهبود امور گیاهی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: بیشتر میوه های تولیدی این استان به اصفهان، تهران و خوزستان ارسال می‌شود.

وی با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی تولید محصول زردآلو در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: سال گذشته از ۷۷۰ هکتار باغات زردآلوی این استان ۳ هزار و ۵۰۰ تن محصول برداشت شد که امسال این میزان به نصف کاهش یافته است.

دانش، سطح زیرکشت باغات بادام استان را ۱۴ هزار و ۵۰۰ هکتار اعلام کرد و افزود: حدود ۲ هزار هکتار از این باغات به صورت نهال و نابارورند.
به گفته وی چهارمحال و بختیاری رتبه نخست تولید بادام کشور را دارد که امسال به طور میانگین حدود ۲ تن در هکتار بادام در استان تولید شده است.
دانش، مهمترین ارقام محصول بادام تولیدی استان را از نوع؛ سفید، مامایی، ربیع و شاهرود ذکر و تصریح کرد: ۸۰ درصد باغات بادام استان به صورت قطره‌‎ای و نوین آبیاری می‌شود.

به گزارش ایرنا، سالانه حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی، دامی، شیلات و عسل در چهارمحال و بختیاری ولید می شود.

۶۱۹۹/‏۶۰۲۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =