طراحی بال هواپیمایی که هنگام پرواز تغییر شکل می‌دهد

تهران- ایرنا- مهندسان ام. آی. تی و سازمان فضایی آمریکا از طراحی نوع کاملاً جدیدی از بال هواپیما خبر دادند که می‌تواند بنا بر وضعیت‌های پرواز تغییر شکل دهد.

این بال هواپیما از صدها قطعه کوچک ساخته می‌شود و می‌تواند برای کنترل پرواز تغییر شکل دهد. سازندگان این بال می‌گویند، این طراحی کارآمد می‌تواند موجب تقویت عملکرد هواپیما، پرواز و حفظ بهره‌وری هواپیما شود.

محققان این بال جدید را در تونل باد ناسا آزمایش کردند. در طراحی‌های معمول بال هواپیما، سطوح متحرکی مانند شَهپَر ( Aileron) برای کنترل حرکت هواپیما تعبیه می‌شو د. اما این بال جدید می‌تواند با به حرکت درآوردن کل بال و یا قسمت‌هایی از آن، حرکت هواپیما را به صورت دقیق‌تری کنترل کند.
این بال از اجزای سخت و انعطاف‌پذیر ساخته می‌شود. هر قطعه از یک ماده پلیمر ساخته می‌شود که در یک چارچوب مشبک به هم پیچیده می‌شوند.این قطعات ترکیبی یک «متامتریال» را تشکیل می‌دهند که مانند یک پلیمر سخت اما در عین حال بسیار سبک است. بال‌هایی که به طور سنتی طراحی می‌شوند، برای کنترل مراحل مختلف پرواز دارای قطعات متعددی با شکل‌های مختلفی هستند اما در این طراحی جدید بال می‌تواند شکلش را برای هر مرحله از پرواز تغییر دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =