۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۳
کد خبر: 83358451
۰ نفر
۲ اثر تاریخی خاتم در انتظار ثبت ملی است

یزد – ایرنا – رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاتم گفت: بافت تاریخی روستای هرابرجان و شهر مروست، بزودی در فهرست آثار ملی کشور ثبت خواهد شد.

عباس قدیریان روز سه شنبه در گفتگو با ایرنا اظهار داشت: در پی ثبت بافت تاریخی روستای ترکان در فهرست آثار ملی کشور در سال‌جاری و با توجه به اینکه در سال گذشته پرونده سه بافت، شامل روستای ترکان، هرابرجان و مروست از شهرستان خاتم به استان و سپس تهران ارسال شده بود، در دومین جلسه شورای ثبت در سال‌جاری و با توجه به تعدد زیاد پرونده‌های موجود در جلسه مذکور، تنها زمان برای بررسی پرونده روستای ترکان مهیا و بررسی دو پرونده دیگر شهرستان بنا به نظر حاضرین در جلسه به جلسه‌ی دیگر شورای ثبت موکول شده است.
این مقام مسول اظهار داشت: شهرستان خاتم یکی از شهرهای تاریخی استان یزد است که به داشتن آثار تاریخی متعدد و قلاع تاریخی ارزشمند شهره است.
وی یادآور شد: این شهرستان علاوه بر داشتن تک بناها و محوطه‌های تاریخی ارزشمند دارای بافتهای تاریخی بکر و دست نخورده شهری و روستایی است که گاهاً زندگی در آنها جریان داشته و پویا و زنده است.
قدیریان تصریح کرد: حسب وظیفه ذاتی میراث فرهنگی در حفاظت، مرمت و احیای بناهای تاریخی، یکی از مواردی که به عهده این ارگان است، تهیه پرونده ثبتی و ارسال به مقامات ذیصلاح جهت ثبت در فهرست آثار ملی کشور است که اداره میراث فرهنگی شهرستان خاتم هم این موارد را دنبال و علاوه بر ثبت تک بناهای ارزشمند، پرونده ثبتی سه بافت تاریخی سطح شهرستان را در سال‌های گذشته آماده و به استان و شورای ثبت کشور ارسال داشته است.
وی گفت: در این راستا و پس از ثبت اولین بافت تاریخی شهرستان، دو پرونده دیگر بافت هم در حال پیگیری است تا در آینده نزدیک شاهد ثبت هر سه بافت تاریخی شهرستان خاتم در فهرست آثار ملی کشور باشیم.

شهرستان خاتم بیش از ۲۵۰ اثر تاریخی دارد که افزون بر ۶۰ اثر از آن به ثبت رسیده است.
۷۵۳۴/‏‬ ۶۱۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =