مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی: آتش سوزی مراتع خداآفرین لکه گیری شد

تبریز - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی اعلام کرد: با تلاش مردم و نهادهای مسوول، آتش سوزی در مراتع منطقه آبش احمد کلیبر و خداآفرین خاموش و لکه گیری شد.

محمدباقر هنربر امروز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این آتش سوزی از بعد از ظهر دیروز در مراتع آبش احمد آغاز شد که به همت مردم و ماموران منابع طبیعی خاموش شد و لکه گیری مناطق آتش گرفته در مراتع دیزمار خداآفرین نیز هم اکنون ادامه دارد تا دوباره شعله ور نشود.

وی افزود: آتش سوزی در مراتع دیزمار روز جمعه هفته پیش در وسعت ۵۰ هکتار اتفاق افتاد که با کمک مردم و ماموران اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورزقان و خداآفرین مهار شد اما خاکسترهای مراتع سوخته، روز شنبه بر اثر وزش باد دوباره شعله ور شد که اطفای آن تا دیروز ادامه داشت.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی ادامه داد: در این آتش سوزی بیش از ۴۰ درصد درختان جنگلی از بین رفته است و اگر به موقع مهار نمی‌شد به سایر مناطق جنگلی نیز سرایت می‌کرد.
هنربر، علت اصلی آتش سوزی‌های اخیر در استان را عامل انسانی عنوان کرد و گفت: ۷۰ درصد حریق در جنگل‌ها، مراتع و زمینهای کشاورزی استان به علت بی احتیاطی گردشگران یا کشاورزان در رها کردن آتش به حال خود است و گاهی هم بطری‌ها و شیشه‌های رها شده در طبیعت با عملکرد ذره بینی خود موجب آتش گرفتن علف‌های خشک می‌شوند.
منطقه حفاظت شده دیزمار با وسعت ۶۸ هزار و ۶۰۲ هکتار در محدوده شهرستان‌های خداآفرین، جلفا و ورزقان قرار دارد و بیش از ۸۴۹ گونه گیاهی و ۴۷۰ گونه جانوری را در خود جای داده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست ورزقان نیز دیروز به خبرنگاران گفت که آتش سوزی مراتع مشجر منطقه حفاظت شده دیزمار با کمک اهالی مهار شد.

میرعلی سید قمی اظها رکرد: این آتش سوزی که در وسعت ۵۰ هکتار بود، با کمک اهالی روستاهای «اولی» و «چایکندی» و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورزقان و خداآفرین مهار شد.

وی اظهارکرد: متأسفانه با وجود اطلاع رسانی‌ها، هیچیک از دستگاه‌ها و ارگان‌ها در مهار آتش کمک نکردند.

وی افزود: اگر آتش سوزی به موقع مهار نمی‌شد، به سایر مناطق جنگلی نیز سرایت می‌کرد.

۵۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =