۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۷
کد خبرنگار: 1287
کد خبر: 83358398
۰ نفر
یک موسسه داوری در چهارمحال و بختیاری پلمب شد

شهرکرد- ایرنا- معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری چهارمحال وبختیاری از پلمب یک موسسه داوری متخلف در استان خبر داد.

سید محمد موسوی در دومین انتخابات هیأت مدیره کانون داوری استان با تاکید بر اینکه هیچ گونه تسامحی با مؤسسات داوری برای افزایش و حفظ حقوق مردم در صورت تخلف از سوی آن موسسات نداریم، افزود: یک مؤسسه داوری به دلیل سو استفاده از مقام و جایگاه داوری برای همیشه پلمب شد.

وی با بیان اینکه نخستین مؤسسه داوری در اوایل سال ۹۳ در استان فعال شد، گفت: هم اکنون ۲۱ مؤسسه داوری عضو کانون داوری استان فعال است.

موسوی تصریح کرد: داوری به عنوان یکی از شیوه‌های مرسوم و متداول حل و فصل دعاوی و اختلافات از قدیم دارای اعتبار و جایگاه خاص در میان جوامع و نظام حقوقی بوده است.

وی گفت: در کشورهای توسعه یافته به اقتضای عرف معاملاتی به خصوص معاملات تجاری بین المللی، شروط داوری از شروط و توافقات متداول و ضروری قراردادها به شمار می‌آید و در عموم قراردادها مورد تصریح است.

موسوی اظهار داشت: در مؤسسات داوری حل و فصل مسالمت آمیز دعاوی و اختلافات مردم توسط یک داور با نظر ۲ طرف بدون دخالت دادگاه و مراجع قضائی انتخاب و طبق آئین دادرسی حکم صادر می‌کند که این حکم قطعی و قابل اجراست.

وی گفت: در این مؤسسات داور به مدت یک هفته پیشنهاد خود را از نظر حقوقی بیان می‌کند و هر کدام از طرفین به رأی داور معترض باشد به دادگاه مراجعه و خواهان ابطال رأی می‌شود.

وی کاهش هزینه‌های دادرسی، تسریع در رسیدگی، جلوگیری از اطاله دادرسی، صرف زمان و هزینه کمتر و امکان صلح و سازش بیشتر در جریان داوری را از مزایای داوری دانست.

وی گفت: در این مؤسسات رسیدگی به پرونده‌ها در زمینه اختلافات مالی و قراردادی امکان پذیر است اما رسیدگی به پرونده‌های کیفری، جرایم سنگین امکان پذیر نیست.

دبیر هیأت نظارت بر حفظ حقوق شهروندی استان چهارمحال و بختیاری، به اجرای نخستین جشنواره برتر داوری و جشنواره آرا برتر قضات برای نخستین بار در کشور، توسط استان چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و گفت: این جشنواره برای تشویق بیشتر مؤسسات داوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایرنا، دومین انتخابات هیأت مدیره کانون داوری استان چهارمحال و بختیاری در دانشگاه علمی کاربردی بهزیستی استان با حضور معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان و جمعی از مسئولان و نمایندگان مؤسسات داوری برگزار شد.

در این انتخابات سیده شروین جزایری، فرامرز قاسمیان، نصرالله برهانی پور، پوران سرو آزاد، زهرا قربانی زاده به عنوان اعضای اصلی هیأت مدیره و بیژن نادری، به عنوان عضو علی البدل نخست و ریحانه بنی طالبی به عنوان عضو علی البدل دوم هیأت مدیره انتخاب شدند.

۷۳۶۰۶۰۲۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =