دومین اجلاس گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو در اردبیل آغاز شد

اردبیل- ایرنا- دومین اجلاس گردشگری سلامت کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو صبح روز دوشنبه با استقبال رسمی از ۱۵۰ میهمان داخلی و خارجی در مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی در اردبیل آغاز شد.

به گزارش ایرنا، در این اجلاس که با هدف معرفی توانمندی های ایران و استان اردبیل در زمینه اقتصادی و گردشگری و با محوریت گردشگری سلامت و توریسم درمانی برگزار می شود، میهمانانی از هشت کشور خارجی حضور یافته اند.

دومین اجلاس گردشگری سلامت کشورهای عضو سازمان همکاری اکو به مدت سه روز در شهر اردبیل و سرعین برنامه ریزی شده و در آن میهمانان و صاحب نظران، مسئولان و سرمایه گذاران حوزه گردشگری سلامت از کشورهای مختلف و ایران شرکت کرده اند.

مراسم افتتاحیه رسمی این اجلاس امروز در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شده و در ادامه عصر امروز با افتتاح نمایشگاه توانمندی هادی گردشگری استان اردبیل، جلسات تخصصی و پنل ها و سخنرانی تعیین شده در مدت سه روز در محل دائمی نمایشگاه های اردبیل برگزار می شود.

دبیر کل کمیته ایرانی سازمان اکو در مصاحبه با خبرنگاران، دومین اجلاس گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو را فرصتی جهت معرفی توانمندی های ایران و استان اردبیل در حوزه گردشگری سلامت و توریسم درمانی و سایر فعالیت های مرتبط با حوزه گردشگری عنوان کرد.

محمدرضا کرباسی اظهار کرد: توانمندی جمهوری اسلامی ایران در خدمات درمانی و بهداشتی سرآمد است و به لحاظ کیفیت خدمات و رقابت پذیری سرآمد منطقه هستیم.

وی افزود: توانمندی جمهوری اسلامی ایران در خدمات درمانی و بهداشتی سرآمد است و به لحاظ کیفیت خدمات و رقابت پذیری سرآمد منطقه هستیم.

کرباسی با اشاره به حضور هشت هیات خارجی از کشورهای عضو اکو در اجلاس اردبیل اضافه کرد: با توجه به برنامه ریزی سه روزه برای اجلاس گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو در اردبیل، پیش‌بینی می‌شود موارد قابل توجهی در این نشست مهم بین المللی طرح شود.

وی همچنین گفت: بیانیه کنفرانس برای پیگیری موارد پیشنهادی نیز در دست تهیه است که در پایان اجلاس قرائت خواهد شد.

دبیر شورای راهبردی گردشگری سلامت کشور نیز روز گذشته در مصاحبه با خبرنگاران، ایران را جزو ۱۰ کشور برتر در حوزه گردشگری عنوان کرد و گفت: در این اجلاس در نظر داریم تا قابلیت های ایران و استان اردبیل را به صورت گستره معرفی کنیم.

رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت: در دومین اجلاس اکو به میزبانی استان اردبیل برنامه های وزارت بهداشت در امر آموزش و توانمندسازی فعالان گردشگری سلامت تشریح و معرفی می شود.

سعید هاشم زاده افزود: ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی به همراه مراکز درمانی و برخی شرکت های فعال در این عرصه در نمایشگاه جانبی این اجلاس حضور یافته اند.

بهروز پورسلیمان نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: در این اجلاس، ۳۰ نفر از مقامات عالیرتبه کشورهای عضو اکو و ۵۰ نماینده این کشورها حضور یافته اند.

به گزارش ایرنا، در مدت سه روز برگزاری دومین اجلاس بین‌المللی گردشگری سلامت کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو در اردبیل، ۳۰ نفر از استادان دانشگاه، مسئولان و سرمایه گذاران به سخنرانی می پردازند.

در این اجلاس قابلیت‌ها و توانمندی های بالقوه و موجود استان اردبیل در حوزه‌های مختلف اعم از گردشگری، صنعتی، کشاورزی، بهداشت و درمان و به خصوص گردشگری سلامت معرفی شده و بسته های سرمایه گذاری در این عرصه ها برای شرکت کنندگان داخلی و خارجی ارائه می شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به همراه رئیس سازمان میراث فرهنگی از میهمانان حاضر در این اجلاس بین المللی هستند.

برای معرفی جاذبه ها و توانمندی های استان اردبیل در حوزه گردشگری و به خصوص گردشگری سلامت، نمایشگاهی جنبی در محل دائمی نمایشگاه های اردبیل با ۴۰ غرفه دایر شده است.

استان اردبیل با تعداد ۱۱۸ چشمه آبگرم و معدنی با خواص درمانی متعدد قطب چشمه های آبگرم ایران محسوب می شود و مسئولان استان با تشویق به سرمایه گذاری و احداث مجتمع های آبدرمانی و مراکز اقامتی و پذیرایی در صدد معرفی این استان به عنوان قطب گردشگری سلامت هستند.

سالانه بیش ار یک میلیون گردشگر از جمهوری آذربایجان عمدتاً با هدف استفاده از مزایای درمانی استان اردبیل از مرز بیله سوار مغان و نیز از استانهای همجوار وارد استان اردبیل می‌شوند.

کشورهای عضو اکو با جمعیت بیش از ۳۳۰ میلیونی فرصت مغتنمی برای استان اردبیل به شمار می رود که می توان با معرفی قابلیت‌های درمانی و به ویژه طبیعت درمانگر استان، پای گردشگران این کشورها را به استان باز کرد.

ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) می‌باشند.

۱۹۰۵/‏۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =