عمر ناوگان حمل و نقل کرمانشاه بالاتر از حد میانگین استاندارد است

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کرمانشاه گفت: عمر ناوگان حمل و نقل استان بالاتر از حد میانگین استاندارد است و ممنوعیتی برای تردد ناوگان حمل و نقل با سن بالا در کشور وجود ندارد.

فریبرز کرمی رو، سه شنبه در گفت و گو با ایرنا میانگین عمر ناوگان مینی‌بوس در استان را ۳۰ سال، کامیون ۱۷ سال، اتوبوس ۱۰ تا ۱۲ سال و سواری را هشت سال اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه هیچ ممنوعیتی برای تردد ناوگان دارای عمر بالا وجود ندارد، بیان کرد: بهبود این شرایط تنها با ایجاد رقابت امکان‌پذیر است آنچنان که استان کرمانشاه با ایجاد رقابت در زمینه حمل و نقل اتوبوسی جوان‌ترین سیستم حمل و نقل را دارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمانشاه به ناقص بودن قوانین در اجرا اشاره کرد و گفت: در ایران برای حمل و نقل عمومی دارای عمر بالا، محدودیت تردد وجود دارد اما، ممنوعیت تردد وجود ندارد.

وی افزود: برای فعالیت ناوگان حمل و نقل با بیش از ۲۵ سال سن محدودیت ایجاد می شود اما ممنوعیت ایجاد نمی شود، و اکنون ناوگان دارای ۵۰ سال نیز فعالیت دارد که محدودیت برای مینی‌بوس ۲۵ سال، برای اتوبوس وکامیون، ۱۵ سال و ۱۰ سال برای سواری است.

کرمی با بیان اینکه سقف عمر مفید مینی‌بوس در کشور ۲۵ سال است بیان کرد: قانون، ممنوعیتی برای تردد ناوگانی که امنیت جانی مردم را به خطر می‌اندازد را ندارد و با این شرایط تبلیغات برای نوسازی نیز نتیجه‌بخش نیست زیرا اجبار قانونی در این زمینه وجود ندارد.

استان کرمانشاه در مجموع بیش از هشت هزار کیلومتر راه اصلی، فرعی و روستایی دارد.

اکنون ۲۴۳ دستگاه اتوبوس، هزار و ۳۶۵ مینی بوس و یک هزار و ۲۰۸ دستگاه خودرو سواری در ناوگان حمل و نقل عمومی کرمانشاه به مسافران خدمات می دهند.
۲۷ مجتمع خدمات رفاهی بین راهی در این استان هم اکنون با امکانات لازم پذیرای ارائه خدمات به مسافران و هموطنان هستند.

همچنین هم اکنون بیش از سه هزار و ۵۶۱ هزار راننده برون شهری در استان مشغول فعالیت هستند.

بیش از ۲ میلیون نفر در ۳۲ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستای استان کرمانشاه سکونت دارند.
۳۰۳۳/۸۰۶۶