سامانه های نوین آبیاری در ۱۲۲۰ هکتار زمین کشاورزی زنجان به بهره برداری رسید

زنجان - ایرنا - با حضور معاون اول رئیس جمهوری سامانه های نوین آبیاری در یک هزار و ۲۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان زنجان با اعتبار ۲۰۴ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در ادامه برنامه‌های سفر یک روزه خود به استان زنجان در شهرستان خدابنده حضور یافت و با شرکت در آیین بهره برداری از یک طرح آبیاری سنتر پیوت در مزرعه‌ای به وسعت ۱۸۰ هکتار در روستای توپقره شهرستان خدابنده، به صورت همزمان اجرای پروژه‌های سامانه‌های نوین آبیاری در یک هزار و ۲۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی و چند طرح آبخیزداری را در استان زنجان افتتاح کرد.

طرح آبیاری سنتر پیوت این مزرعه ۱۸۰ هکتاری متعلق به بخش خصوصی، با اعتبار ۳۶ میلیارد ریال انجام شده که ۱۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال آن از محل تسهیلات بلاعوض دولتی تامین شده است.

سنتر پیوت (Center pivot) یکی از مکانیزه ترین سیستم های آبیاری تحت فشار است که در آن با یک دکل مرکزی ثابت در مرکز و مجموعه ای از آبپاش ها در یک مسیر دایره ای پخش یکنواخت آب در سطح مزرعه انجام می شود.

در این مزرعه ۱۸۰ هکتاری تجهیز شده به سامانه نوین آبیاری، زمینه اشتغال ثابت ۳۶ نفر فراهم شده است.

همزمان با این طرح، سامانه های آبیاری در سطح اراضی کشاورزی استان زنجان شامل ۶۰۲ هکتار در شهرستان سلطانیه، بیش از ۳۰۴ هکتار در شهرستان خدابنده،، نزدیک ۶۰ هکتار در شهرستان ایجرود، بیش از ۴۹ هکتار در شهرستان ابهر، ۱۴۵ هکتار در شهرستان زنجان، ۱۹ هکتار در شهرستان طارم و بیش از ۳۸ هکتار در شهرستان خرمدره نیز به بهره برداری رسید.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان تا کنون ۵۴ هزار هکتار از زمین های کشاورزی این استان مجهز به سامانه های نوین آبیاری شده اند که تجهیز ۴ هزار و ۴۰۵ هکتار دیگر نیز در دست اجرا است.

اسحاق جهانگیری در سفر یک روزه به استان زنجان در ابتدا با حضور در شهرستان ابهر، کارخانه پاک حیات کیمیا پارس و خط تولید واگن مترو درون شهری ایریکو در این شهرستان را افتتاح کرد.
بازدید و بهره برداری از مجموعه گروه صنعتی گلرنگ و شرکت در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان زنجان از دیگر برنامه های جهانگیری در این سفر یک روزه است.

۳۰۸۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =