میهمانان اجلاس گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو وارد اردبیل شدند

اردبیل- ایرنا- میهمانان شرکت کننده در دومین اجلاس گردشگری سلامت کشورهای عضو سازمان همکاری اکو که قرار است از فردا به مدت سه روز در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شود، امروز دوشنبه وارد اردبیل شدند.

به گزارش ایرنا، در این اجلاس که با هدف معرفی توانمندی های ایران و استان اردبیل در حوزه گردشگری سلامت و توریسم درمانی و سایر فعالیت های مرتبط با حوزه گردشگری برگزار می شود، ۱۵۰ میهمان داخلی و خارجی صاحب نظر، مسئول و سرمایه گذار در حوزه گردشگری سلامت حضور یافته اند.

دبیر کل کمیته ایرانی سازمان اکو نیز در بدو ورود به اردبیل گفت: توانمندی جمهوری اسلامی ایران در خدمات درمانی و بهداشتی سرآمد است و به لحاظ کیفیت خدمات و رقابت پذیری سرآمد منطقه هستیم.

محمدرضا کرباسی اظهار کرد: دومین اجلاس کشورهای عضو اکو فرصتی جهت معرفی توانمندی های ایران و استان اردبیل در حوزه گردشگری سلامت و توریسم درمانی و سایر فعالیت های مرتبط با حوزه گردشگری است.

وی افزود: توانمندی جمهوری اسلامی ایران در خدمات درمانی و بهداشتی سرآمد است و به لحاظ کیفیت خدمات و رقابت پذیری سرآمد منطقه هستیم.

کرباسی با اشاره به حضور هشت هیات خارجی از کشورهای عضو اکو در اجلاس اردبیل اضافه کرد: با توجه به برنامه ریزی سه روزه برای اجلاس گردشگری سلامت کشورهای عضو اکو در اردبیل، پیش‌بینی می‌شود موارد قابل توجهی در این نشست مهم بین المللی طرح شود.

وی همچنین گفت: بیانیه کنفرانس برای پیگیری موارد پیشنهادی نیز در دست تهیه است که در پایان اجلاس قرائت خواهد شد.

دبیر شورای راهبردی گردشگری سلامت کشور نیز در بدو ورود به اردبیل گفت: ایران جزو ۱۰ کشور برتر در حوزه گردشگری به شمار می رود و در نظر داریم تا قابلیت های ایران و استان اردبیل را در این اجلاس به صورت گستره معرفی کنیم.

امین حقیقت افزود: با وجود فشارها و تحریم ها، ایران ایین توان را دارد که با کمک گردشگری، به توسعه اقتصادی پایدار دست یابد.

رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت: در دومین اجلاس اکو به میزبانی استان اردبیل برنامه های وزارت بهداشت در امر آموزش و توانمندسازی فعالان گردشگری سلامت تشریح و معرفی می شود.

سعید هاشم زاده افزود: ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی به همراه مراکز درمانی و برخی شرکت های فعال در این عرصه در نمایشگاه جانبی این اجلاس حضور یافته اند.

رئیس کمیته سلامت کشور عمان نیز در بدو ورود به اردبیل و حضور در دومین اجلاس اکو، ایران را یکی از مقاصد مهم گردشگری سلامت توصیف کرد.

ردهاجوما الصالح گفت: سالانه گردشگران متعددی با هدف دریافت خدمات درمانی از عمان به ایران سفر می کنند.

ممدوق آنال مدیر بخش کشاورزی، صنعت و گردشگری سازمان اکو در تهران نیز در بدو ورود به اردبیل گفت: ایران از مقاصد مهم گردشگری سلامت محسوب می شود و در این اجلاس می توان ظرفیت های ایران و کشورهای عضو اکو را در زمینه گردشگری سلامت ارزیابی کرد.

مشاور امور بین الملل استاندار اردبیل نیز دومین اجلاس کشورهای عضو اکو در اردبیل را فرصتی طلایی جهت معرفی توانمندی گردشگری و فرصت های اقتصادی استان و جذب سرمایه گذاری خارجی دانست و گفت: هماهنگی لازم جهت برگزاری مطلوب این اجلاس انجام شده و بسته های سرمایه گذاری آماده سازی شده است.

حسن عظیم زاده افزود: بعد از مراسم افتتاحیه در نمایشگاه اکو، قابلیت های استان به مهمانان داخلی و خارجی معرفی می شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: در این اجلاس، ۳۰ نفر از مقامات عالیرتبه کشورهای عضو اکو و ۵۰ نماینده این کشورها حضور یافته اند.

بهروز پورسلیمان گفت: در این رویداد کم نظیر قابلیت های استان اردبیل در حوزه گردشگری و اقتصادی و به خصوص در زمینه توریسم درمانی برای جلب مشارکت سرمایه گذاران خارجی معرفی می شود.

به گزارش ایرنا، در مدت سه روز برگزاری دومین اجلاس بین‌المللی گردشگری سلامت کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو در اردبیل، ۳۰ نفر از استادان دانشگاه، مسئولان و سرمایه گذاران به سخنرانی می پردازند.

در این اجلاس قابلیت‌ها و توانمندی های بالقوه و موجود استان اردبیل در حوزه‌های مختلف اعم از گردشگری، صنعتی، کشاورزی، بهداشت و درمان و به خصوص گردشگری سلامت معرفی شده و بسته های سرمایه گذاری در این عرصه ها برای شرکت کنندگان داخلی و خارجی ارائه می شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به همراه رئیس سازمان میراث فرهنگی از میهمانان حاضر در این اجلاس بین المللی هستند.

برنامه افتتاحیه این اجلاس فردا پس از بازدید میهمانان از مجموعه جهانی و تاریخی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می شود و ادامه برنامه این اجلاس در محل نمایشگاه بین‌المللی اردبیل خواهد بود.

برای معرفی جاذبه ها و توانمندی های استان اردبیل در حوزه گردشگری و به خصوص گردشگری سلامت، نمایشگاهی جنبی در محل دائمی نمایشگاه های اردبیل با ۴۰ غرفه دایر شده است.

اردبیل با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص خود دارای قابلیت‌های بسیار زیاد در حوزه گردشگری بوده و وجود کوه سبلان در این استان و جوشش چشمه‌های معدنی از دامنه‌های دست کم پنج شهرستان استان ویژگی خاصی به این منطقه به ویژه در بحث گردشگری سلامت داده است.

استان اردبیل با تعداد ۱۱۸ چشمه آبگرم و معدنی با خواص درمانی متعدد قطب چشمه های آبگرم ایران محسوب می شود و مسئولان استان با تشویق به سرمایه گذاری و احداث مجتمع های آبدرمانی و مراکز اقامتی و پذیرایی در صدد معرفی این استان به عنوان قطب گردشگری سلامت هستند.

سالانه بیش ار یک میلیون گردشگر از جمهوری آذربایجان عمدتاً با هدف استفاده از مزایای درمانی استان اردبیل از مرز بیله سوار مغان و نیز از استانهای همجوار وارد استان اردبیل می‌شوند.

کشورهای عضو اکو با جمعیت بیش از ۳۳۰ میلیونی فرصت مغتنمی برای استان اردبیل به شمار می رود که می توان با معرفی قابلیت‌های درمانی و به ویژه طبیعت درمانگر استان، پای گردشگران این کشورها را به استان باز کرد.

نزدیکی اغلب کشورهای عضو اکو به استان اردبیل، فرهنگ و زبان مشترک با جمهوری های قفقاز و آسیای میانه و ترکیه بهترین فرصت را برای این استان در جهت جذب گردشگر و توسعه همکاری در این زمینه فراهم کرده و اجلاس گردشگری سلامت اکو در اردبیل بهترین زمینه برای بسط همکاری های دو جانبه و چند جانبه است.

ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) می‌باشند.

اجلاس گردشگری سلامت اکو با حضور نمایندگان ۱۰ کشور عضو شامل ترکیه، جمهوری آذربایجان، پاکستان، افغانستان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان و پنج کشور دیگر برنامه ریزی شده است.

سازمان همکاری اقتصادی به طور مخفف اکو یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای متشکل از ۱۰ عضو اصلی است که با اهدافی همچون ارتقای شرایط برای توسعه اقتصادی پایدار و افزایش سطح زندگی و رفاه مردم، گسترش تجارت درون منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، حذف موانع تجارت، توسعه زیربناهای حمل‌ونقل و ارتباطات، توسعه همگرایی بخش دولتی و خصوصی با تاکید بر آزادسازی اقتصادی، تدوین برنامه‌های مشترک جهت توسعه منابع انسانی و بهره برداری از منابع طبیعی تاسیس شده است.

۱۹۰۵/‏۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =