استاندار خراسان شمالی: مردم استان از تولیدات کشاورزی سودی ندارند

بجنورد - ایرنا - استاندار خراسان شمالی گفت: نرخ تورم در این استان حتی در حوزه محصولات تولیدی کشاورزی بالاست و این بدان معناست که مردم از تولیدات استان سودی نمی برند و تنها تعدادی سودجو از فروش این محصولات سود برده و متاسفانه درآمد آن را در جایی غیر از استان هزینه می کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری، محمدعلی شجاعی، دوشنبه در همایش تجلیل از فعالان بخش کشاورزی این استان اظهار داشت: اگر سود فروش محصولات به جیب کشاورزان استان می رفت اکنون دیگر در روستاها مشکلی نداشتیم و حال آنکه روستاهای ما ویترین فقر استانند و نشان می دهد که آنان از این سود بهره ای ندارند.
نماینده عاعلی دولت در خراسان شمالی افزود: محصولات تولیدی استان باید با هزینه کم وارد سفره های مردم استان شود، بنابراین سازمان های کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت استان طی یک هفته باید مسیر حوزه های خود برای فروش محصولات را ارائه دهند تا عوامل عدم کنترل قیمت ها در استان مشخص و نقص ها برطرف شود.
شجاعی تاکید کرد: برای توسعه بخش کشاورزی و افزایش درآمد کشاورزان استان، برنامه و جدیت داریم اما برای تحقق این اهداف باید کشاورزان هم پای کار بیایند و با تغییر مسیرها و برنامه پذیری برای استفاده از علم نوین ما را کمک کنند.
وی افزود: تلاش داریم با هدف برقراری عدالت اجتماعی، توسعه استان را از روستاها و بخش کشاورزی آغاز کرده و در ادامه به بخش های صنعت و خدمات برسیم.

نگاه به تعاونی و بخش خصوصی لازمه توسعه بخش کشاورزی است
استاندار خراسان شمالی گفت: نگاه به تعاونی ها، بخش خصوصی و استفاده از فناوری های نوین لازمه توسعه بخش کشاورزی است و سازمان جهاد کشاورزی استان باید به عنوان متولی نسبت به این موضوع اهتمام ویژه داشته باشد.

شجاعی اظهار داشت: مسیر توسعه هر کشوری تعریف شده است و اگر به تاریخ کشورهای پیشرفته نگاهی بیندازیم متوجه می شویم توسعه در این کشورها ابتدا از روستا و بخش کشاورزی آغاز شده و سپس به بخش هایی مانند صنعت و خدمات تسری یافته است.

اشتغال بالا در بخش کشاورزی، نشانگر مسیر اشتباه ماست

استاندار خراسان شمالی افزود: اینکه امروز افزون بر ۳۰ درصد اشتغال ما در بخش کشاورزی است، نشان می دهد که مسیر توسعه را به خوبی نپیموده ایم چرا که اگر درست عمل می کردیم باید درصد کمی از نیروی انسانی ما در بخش کشاورزی اشتغال داشته باشند و باید با بهره مندی از علم و فناوری های نوین، ماشین جایگزین انسان شود تا با صفر شدن خطاها، عملکرد تولید در بخش کشاورزی ارتقا یابد.

اکنون افزون بر ۸۲ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی خراسان شمالی مشغول به فعالیت هستند و بر اساس گزارش اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم اکنون سهم اشتغال این استان در بخش کشاورزی، حدود ۱۰ درصد بالاتر از میانگین کشوری آن و ۳۹.۶ درصد است.

شجاعی گفت: در جوامع پیشرفته اشتغال در بخش خدمات بیشتر از بخش کشاورزی است تا محصولات به خوبی وارد بازار کشورهای هدف و صادرات شده و درآمد کشاورزان افزایش پیدا کند.
استاندار خراسان شمالی بر ضرورت حضور بخش خصوصی در حوزه های مختلف به ویژه بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: باید زمینه ای فراهم کرد تا سرمایه گذاری های دولت در تامین زیرساخت ها تبدیل به سرمایه شود.
وی تاکید داشت: تشکیل و توسعه بخش تعاونی ها در بخش کشاورزی استان باید بسیار جدی گرفته شود و جمعیت روستایی در قالب تعاونی ها تقویت شوند تا با افزایش درآمد بتوانند فناوری های نوین را وارد کار خود کنند.
شجاعی افزود: سازمان تحقیقات یکی از داشته های بسیار خوب بخش کشاورزی است که باید مسیر ورود علم به بخش کشاورزی استان را ترسیم کند تا کشاورزان با اطمینان بیشتری گفته های کارشناسان این حوزه را عملیاتی کنند.

سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، برای پوشش خبری این همایش، لزومی به دعوت از رسانه ها ندیده بود.

۵۱۳۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =