۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۵۴
کد خبرنگار: 2205
کد خبر: 83358188
۰ نفر
۱۷۰۰ روستای خراسان جنوبی خالی از سکنه شده است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: در ۱۰ سال اخیر یکهزار و ۷۰۰ روستای استان که باید مولد باشد خالی از سکنه شده است و مردم آن نیز به حواشی شهرها مهاجرت کرده اند.

محمدصادق معتمدیان روز دوشنبه در جمع نخبگان شهرستان قاینات افزود: خشکسالی های چندین ساله لطمات زیادی به استان ما وارد کرده و باعث مهاجرت تعداد زیادی از روستائیان شده است و زباله گردی یکی از آسیب های برگرفته از این موضوع است.

وی بیان کرد: خراسان جنوبی استانی پهناور و تازه تاسیس و با مشکلات و مطالبات زیاد است اما پتانسیل های زیاد و بی نظیری هم دارد که باید به آن توجه شود.

معتمدیان اضافه کرد: برخی مردم در بعضی مناطق استان با حداقل ها زندگی می کنند که باید به صورت میدانی با مشکلات آنان آشنا می شویم و برای حل این مشکلات تلاش کنیم.

وی عنوان کرد: اعتقاد داریم که توسعه جز با همراهی مردم محقق نمی شود و امیدواریم با حضور میدانی و شناخت دقیق از پتانسیل ها بتوانیم برنامه های توسعه ای استان را شتاب دهیم.

استاندار خراسان جنوبی گفت: در دو روز حضور در شهرستان قاینات در اکثر نشست ها علما مشکلات را بیان کردند و چون پرورش یافته این مکتب هستیم آنان دلسوزانه مشکلات را مطرح کردند.

معتمدیان افزود: در این سفر شهرستانی جمع بندی خوبی از ظرفیت ها و مشکلات به دست آوردیم که مشکلات در اولویت از جمله کمبود آب باید با جدیت مورد توجه دستگاه ها قرار گیرد تا مشکل مردم در کوتاهترین زمان حل شود.

وی ادامه داد: به دنبال برنامه ریزی در حوزه های میان مدت و بلند مدت هستیم و اولویت ما این است که از ظرفیت های ملی استفاده کنیم.

معتمدیان اظهار داشت: در زمینه راه و زیرساخت، جاده بیرجند - قاین یکی از مهمترین مشکلات استان است که در بخش های مختلف مورد بررسی قرار گرفته و امیدواریم با توجه به تزریق اعتبارات بتوانیم عملیات اجرایی آن را به سرانجام برسانیم.

وی با بیان اینکه پروژه راه آهن سرخس به چابهار در استان های سیستان بلوچستان و خراسان رضوی آغاز شده است، اضافه کرد: امیدواریم در خراسان جنوبی هم بتوانیم این طرح را شروع کنیم.

استاندار خراسان جنوبی افزود: راه آهن از گناباد به سمت قاین و از قاین به سمت بیرجند به صورت قطعه ای شروع شده که امیدواریم بتوانیم استان را به راه آهن سراسری متصل کنیم.

معتمدیان از شهرستان قاینات به عنوان قطب اصلی کشاورزی و قطب جهانی زعفران یاد کرد و گفت: اولویت ما فرآوری محصولات است تا دسترنج کشاورزان به جیب دلالان نرود.

وی اضافه کرد: اکنون کمتر از ۱۰ درصد از محصولات زرشک و زعفران استان فرآوری می شود که باید با توسعه این بخش اشتغالزایی خوبی را در استان رقم بزنیم.

معتمدیان همچنین اظهارداشت: صنعت گردشگری به عنوان یکی از اظلاع توسعه استان مورد توجه قرار گرفته که امیدواریم با بازنگری در سند توسعه استان بتوانیم این بخش را به خوبی مورد توجه قرار دهیم.

استاندار خراسان جنوبی در سفر دو روزه خود به شهرستان قاینات از شهرهای آرین شهر، اسفدن، خضری و روستاهای کرغند، نیمبلوک، تیغاب، خرم آباد و سینیدر بازدید کرد.

بازدید از پروژه‌های شهری آرین شهر، دیدار مردمی، بازدید از شرکت فولاد قاین، دیدار با خانواده شهدا و غباروبی مزار شهدا و بازدید از روستاهای تیغاب و کرغند و شهر خضری دشت بیاض، بازدید از مناطق عشایری و بازدید از شهر اسفدن از برنامه سفر استاندار خراسان جنوبی به شهرستان قاینات بود.

شهر قاین مرکز شهرستان قاینات در ۱۰۰ کیلومتری شمال بیرجند مرکز خراسان جنوبی است.

۳۲۱۵*۷۵۵۶*۶۰۵۴