همایش علمی «تکنیک های نوآوری» در دانشگاه پیام نور خوی برگزار شد

ارومیه- ایرنا- همایش علمی «تکنیک های نوآوری» در روزهای ۲۶ و ۲۷ خرداد ماه توسط پارک علم و فنآوری آذربایجان غربی در دانشگاه پیام نور خوی برگزار شد.

به گزارش ایرنا، مدیر تحقیق و توسعه سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی روز دوشنبه در این همایش با اشاره به اهداف پارک فناوری از برگزاری چنین کارگاه هایی گفت: هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی، هم اندیشی و مفاهمه در خصوص مبانی تئوریک تفکر خلاق و مهارت افزایی برای درک و بازآفرینی اتمسفر مناسب و اکوسیستم مساعد برای نوآوری و نوآفرینی است.

کامران داوری نیکو کار تیمی برای ایده پردازی را مهم ارزیابی و اضافه کرد: تعامل با نخبگان برای ایده پردازی، جهت گیری و آمادگی برای رویارویی با واقعیت های جهان کنونی که پیچیدگی و تحولات مداوم ویژگی بارز آن است، امری بایسته و ضروری می باشد.

وی اظهار داشت: ایده های نوآورانه برای توسعه محصول یا خدمات جدید بسیار مهم و حیاتی است زیرا به تبع آن رشد اقتصادی برای کشورها، تمایز تکنولوژیکی برای شرکت ها، اعتبار و اشتهار نام تجاری برای محصول و خدمات جدید و راحتی و سهولت برای مردم فراهم می‌شود.

وی به ریزش ایده‌های پردازش شده به دلیل طبیعت و ماهیت پرریسک شان اشاره کرد و گت: برگزاری مجالس ایده پردازی روشی نو و زیربنایی برای حرکت از سمت اقتصاد سنتی به سمت اقتصاد دانش بنیان است.

داوری نیکو بیان کرد: در صورت توجه توسعه فناوری به عنوان گفتمان عمومی در کشور، دستاوردها و موفقیت ها در توسعه اقتصادی و رشد کشور به مراتب بیشتر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه های ما باید کارآفرین باشد، گفت: اگر دانشجویان فقط با یکسری انباشت های نظری وارد جامعه شوند، فایده چندانی برای آنان و جامعه نخواهد داشت.

این رویداد علمی با مشارکت نهادها و مراکز علمی و دانشگاهی برگزار شد؛ در این کارگاه علاوه بر بازشناسی الگوها و انگاره های جهانی تفکر خلاق، نمونه هایی از نوآوری در فنآوری بومی و دانش محلی، عوامل و موانع ایده پردازی نوآورانه نیز مرور شد. در ادامه با بکارگیری فنون، روش ها و تکنیک های عملی، ایده پردازی برای چند مسئله روز ایران به صورت کارگاهی اجرایی شد.

مهم ترین فعالیت های پارک های علم و فناوری شامل بازارسنجی، ایده پردازی، پژوهش علمی، طراحی مهندسی، نمونه سازی، طراحی صنعتی، استانداردسازی، تدوین دانش فنی، ثبت مالکیت فکری، تجاری سازی، فروش و پشتیبانی های بعدی برای تحقق محصولات فناوری در عرصه تولید صنعتی همچنین عرضه سایر خدمات تخصصی است.

۸۱۳۵/‏۳۰۷۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =