نماینده سازمان ملل در امور یمن: افزایش تنش راه حل های سیاسی را به خطر می اندازد

نیویورک- ایرنا- نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن، تنها راه حل پایان درگیری یمن را حل و فصل جامع سیاسی دانست وگفت: افزایش تنش در این منطقه، راه حل های سیاسی را به خطر می اندازد.

مارتین گریفیث روز دوشنبه در نشست ماهانه شورای امنیت در مورد موضوع یمن نسبت به هرگونه افزایش تنش در منطقه هشدار داد و افزود: من بارها و بارها هشدار داده‌ام که جنگ می‌تواند صلح را از روی میز خارج کند.
وی ادامه داد: در تنش‌های منطقه‌ای گسترده‌تر، هرگز خطرات مربوط به فرآیند سیاسی دیده نشده‌اند. من خواستار اقداماتی برای کاهش تنش‌ها به نفع مردم یمن و امنیت منطقه هستم.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن، اضافه کرد: دولت (مستعفی) یمن و انصارالله بارها تاکید کرده‌اند که راه حل سیاسی تنها راه حل این درگیری است.
گریفیث خاطرنشان کرد: مایلم از این فرصت برای تأیید تعهد شخصی خود و سازمان ملل در پیگیری بی طرفانه و تسهیل گرایانه فرایند سیاسی مبتنی بر مالکیت ملی و احترام کامل به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی مورد تاکید شورای امنیت استفاده کنم.
وی تصریح کرد: پایان دادن به درگیری در یمن تنها می‌تواند از طریق یک راه حل جامع سیاسی محقق شود. فرصت‌های مصالحه همچنان در اختیار طرف‌ها قرار دارد. با حمایت شورای امنیت، اطمینان دارم که طرف‌ها می‌توانند به یک حل و فصل جامع و مسالمت آمیز درباره مناقشه یمن دست یابند.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن با اشاره به اینکه در پنج ماه آتش بس، بیش از یک هزار و ۳۰۰ نفر غیرنظامی کشته شده‌اند، گفت: در پنج ماه پس از آتش بس، تعداد تلفات غیرنظامیان به میزان ۶۸ درصد کاهش یافت؛ با این وجود، به شدت از ادامه خشونت و کشتار غیرنظامیان نگران هستم.
گریفیث تصریح کرد: با این حال، روشن است که به طور کلی کاهش تنش به نفع غیرنظامیان و پاسخ بشردوستانه به آنها است.
بحران یمن از سال ۲۰۱۵ با حملات تجاوزکارانه به اصطلاح ائتلاف به رهبری سعودی‌ها علیه مردم یمن که خواستار تحقق سرنوشت خود بودند، آغاز شد.
با گذشت نزدیک به چهار سال، این بحران همچنان ادامه دارد اما در سال گذشته طرف‌های درگیری با حضور در استکهلم پایتخت سوئد به توافقی دست یافتند که هنوز به طور کامل اجرایی نشده است.
با وجود اینکه در نشست‌های پیشین شورای امنیت، گریفیث از اجرای تعهدات انصارالله یمن در این توافق خبر داده بود اما نیروهای متجاوز سعودی همچنان به حملات خود به ویژه به شهر الحدیده ادامه داده‌اند.
محاصره این کشور و انسداد تمامی بنادر ورودی به آن از سوی سعودی‌ها، بزرگترین فاجعه انسانی در قرن حاضر را رقم زده است که همواره مورد تاکید مقامات سازمان ملل متحد به ویژه معاون کمک‌های اضطراری و انسان دوستانه دبیرکل این سازمان قرار داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =