کارگردان برجسته چینی: سینمای ایران زبانزد خاص و عام است

پکن- ایرنا- "جانگ های‌یینگ" کارگردان معروف چینی گفت: سینمای ایران در دنیا زبانزد خاص و عام است و بیشتر کارگردانان جهان می خواهند با سینماگران و هنر فیلمسازی ایران آشنا شوند و مرتبط باشند.

"جانگ های‌یینگ" امروز پنجشنبه به مناسبت گشایش جشنواره بین المللی فیلم شانگهای با حضور فیلمسازان ایرانی، به اهمیت مشارکت فیلمسازان دو کشور اشاره کرد و خاطر نشان ساخت سینمای چین نمی تواند از سینمای ایران جدا باشد، تجربه، هنر و فرهنگ سینمای ایران الگوی مناسبی برای کارگردانان چینی است.

وی از فیلم های ایرانی به عنوان بهترین فیلم های دنیا یاد کرد و گفت سینمای ایران از لحاظ فرهنگی عناصری دارد که آن را به سینمای چین بیشتر مرتبط می سازد فرهنگ و هنر دو کشور در بسیاری از موارد با یکدیگر تشابهاتی دارند و زمینه ساز همکاری های سینمایی می شوند.

این کارگردان صاحب نام چینی با اشاره به کارگردانان برجسته ایرانی در عرصه سینمای جهان گفت: ما نمی‌توانیم سینمای ایران را نادیده بگیریم ایرانی‌ها فیلم‌هایی می‌سازند که در سطح دنیا مطرح هستند اعتقاد داریم که به هر شکل باید همکاری‌ها با ایران افزایش یابد.

وی هنر، فرهنگ و سینمای چین و ایران را با مشابه دانست و گفت که آنقدر تجربه و هنر داریم که بتوانیم با یکدیگر بهترین همکاری‌ها را داشته باشیم.

این کارگردان برجسته و بنام چین آثار ایرانی را بسیار ممتاز توصیف کرد و گفت: فیلم های ایران با سادگی و طبیعت خاصی که دارند کشورها و مخاطبان را به خود جذب می‌کند مردم در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله چین فیلم های ایرانی را دوست دارند و با لذت بردن از آنها به تماشای آنها می‌نشینند.

جانگ مبادلات فرهنگی و هنری از جمله تعاملات گسترده‌تر میان سینمای چین و ایران را خواستار شد و گفت که در سراسر همایش‌ها و سمینارهایی که درباره سینمای ایران برگزار می‌شود بر افزودن به این همکاری‌ها تایید می‌شود.

وی شفافیت و طبیعی بودن، همیشگی بودن، ساده بودن، ممتاز بودن، مردمی بودن و سوژه‌های ناب فیلم های ایرانی را برای همه دنیا مطرح، مفید و قابل توجه دانست و گفت که به خاطر همین چین هم علاقه مند به همکاری با سینمای ایران است این کار برای هر دو کشور می‌تواند بسیار مفید باشد.

بیست و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم شانگهای با حضور ۱۰ فیلم از ایران از ۲۵ خرداد آغاز شده است و تا ۳ تیر با نمایش آثار بیش از ۱۰ فیلمساز ایرانی در بخش‌های مختلف ادامه دارد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =