ابوالغیط: ترکیه به دنبال ترویج اسلام سیاسی در پوشش عثمانی جدید است

تهران - ایرنا - «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب روز دوشنبه در نشستی با عنوان "به سوی راهبرد یکپارچه برای تعامل با کشورهای همسایه" گفت: ترکیه درحال حاضر به دنبال ترویج اسلام سیاسی در پوشش "عثمانی جدید" است.

به گزارش پایگاه شبکه خبری روسیا الیوم، ابوالغیط همچنین ترکیه را به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی و بسط ایدئولوژی خود در جهان عرب متهم کرد.

دبیرکل اتحادیه عرب با اشاره به تنش روابط میان ترکیه و کشورهای عربی با ذکر مثالی گفت: نشست های همکاری میان ترکیه و کشورهای اتحادیه عرب در سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز به کار کرد و در سطح وزیران خارجه پنج نشست آن برگزار شد اما در سال ۲۰۱۳ این گفت وگوها به یک باره متوقف شد و تا امروز دیگر شاهد برگزاری آن نبودیم.

ابوالغیط در ادامه با ارزیابی روابط کشورهای عربی با ترکیه و ایران گفت: روابط با این کشورها بسیار بحرانی شده است تا جایی که گفت وگو با آنها یک کار سخت و دشوار است.

وی افزود: گفت وگو با این دو همسایه درحال حاضر بی فایده است زیرا گفت وگو بدون چارچوب مشخص چیزی جز یک کار نمایشی نبوده و از این راه هیچ مشکل برطرف نخواهد شد.

دبیرکل اتحادیه عرب با تکرار اتهام زنی های خود علیه جمهوری اسلامی ایران و آنچه که "دخالت های ایران در امور داخلی کشورهای عربی" خواند، مدعی شد: «از سال ۲۰۱۵ به بعد دخالت های ایران به بخش ثابت دستور کارهای اتحادیه عرب تبدیل شده است.»

وی همچنین در سخنرانی خود بدون ارائه هیچ گونه ادله ای اذعان داشت: «ما امروز شاهد خطرات ایران و متحدان آن علیه امنیت کشورهای عربی بلکه امنیت جهانی در یکی از مهم ترین گلوگاه های تجارت جهانی یعنی تنگه هرمز و همچنین در منطقه خلیج فارس و دریای عمان هستیم.»

ابوالغیط با اشاره به ریشه های مشترک فرهنگی میان کشورهای عربی و ترکیه و ایران گفت: با سر زدن به موزه های معتبر جهانی می توان شواهد و نمونه های بسیاری را یافت که نشان می دهد چگونه روابط اعراب و ترکیه و یا روابط اعراب و ایران زمینه ساز تشکیل تمدن اسلامی بوده است.

وی افزود: متاسفانه روابط با دو کشور اسلامی ایران و ترکیه به حدی رسیده است که هیچ عربی مایل نیست که روابط کشورش با این دو کشور با وجود ریشه‌های تاریخی، جغرافیایی، دینی و فرهنگی مشترک به این نقطه می رسید.

دبیرکل اتحادیه عرب در ادامه مدعی شد که ایران و ترکیه یک طرح سیاسی توسعه طلبانه دارند که می خواهند آن را خارج از مرز های خود و به طور مشخص در منطقه عربی پیاده کنند.

احمد ابوالغیط در پایان گفت: امیدواریم که روزی این روش تغییر پیدا کند تا گفت وگوها میان جهان عرب و ایران و ترکیه نتیجه بدهد.

سخنان تکراری و اتهام زنی های دبیرکل اتحادیه عرب درحالی مطرح می شود که ایران همواره بر صلح و ثبات در منطقه تاکید کرده است و اخیراً محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سفر به عراق خواهان آرامش و امنیت در منطقه شد و بدین منظور «پیمان منطقه ای عدم تجاوز» را مطرح و تاکید کرد که همسایگان در اولویت هستند.

اتحادیه عرب که همواره با برگزاری نشست های تکراری و صدور بیانیه های کلیشه ای ایران را به ثباتی در منطقه متهم می کند تاکنون واکنشی به این پیشنهاد تهران نداده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =