۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۴۱
کد خبرنگار: 2205
کد خبر: 83358090
۰ نفر
3 بزمجه در خوسف زنده گیری و در طبیعت رهاسازی شدند

بیرجند - ایرنا - رئیس اداره محیط زیست خوسف گفت: سه بزمجه در یک واحد مرغداری زنده گیری و در طبیعت شهرستان رهاسازی شدند.

مرتضی تقی زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این حیوانات در یکی از مرغداری‌های شهرستان رویت شدند که با تلاش آتش نشانی و دوستداران حیات وحش شهرستان زنده گیری و به اداره محیط زیست تحویل شدند.

وی بیان کرد: این بزمچه یا بزغاله مارها با توجه به فصل گرما برای رفع تشنگی به محل زندگی انسان نزدیک می‌شوند و هیچ گونه خطری برای انسان و دام ندارند.

تقی زاده عنوان کرد: به دلیل همجوار بودن برخی منازل مسکونی با اراضی کشاورزی و بیابانی برخی از گونه‌های حیات وحش وارد محیط‌های مسکونی شده که لازم است همشهریان با حفظ آرامش موضوع را به اداره محیط زیست و ایستگاه‌های محیط بانی اطلاع و از هرگونه آسیب رسانی به گونه خودداری کنند.

وی از شهروندان خواست در صورت مواجه شدن با حیوانات وحشی بدون نزدیک شدن، تحریک و اذیت آنها، موضوع را به آتش نشانی و یا محیط زیست اطلاع دهند.

مدیر محیط زیست خوسف اظهار داشت: این حیوان بر خلاف قیافه نسبتاً ترسناکش بی آزار است و برای دفاع از خود شکم خود را باد کرده و با دم خود به دشمن شلاق می‌زند.

تقی زاده بیان کرد: بزمجه در نواحی بیابانی و نیمه بیابانی، زمین‌های ماسه‌ای با سطوح ناهموار، خاک‌های رسی، در دامنه کوه‌ها، تپه‌ها و دشت‌ها با پوشش گیاهی استپی شامل بوته‌ها، درخت‌ها و نیز اطراف زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها زندگی می‌کند و از پستانداران کوچک، خزندگان، پرندگان، تخم پرندگان و خزندگان، عقرب‌ها، حشرات بزرگ، و وزغ‌ها تغذیه می‌کند.

۷۵۵۶*۶۰۵۴