۱۵۶ طرح در مراکز تحقیقات و آموزش کشاورزی آذربایجان غربی در حال اجراست

مهاباد- ایرنا- رییس مرکز تحقیقات و آموزش جهادکشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی گفت: ۱۵۶ طرح تحقیقاتی و پژوهشی در سال زراعی جاری توسط محققان این حوزه در این مرکز در حال اجراست.

عباسعلی روانلو روز دوشنبه در حاشیه بازدید از مرکز تحقیقات کشاورزی میاندوآب و در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی فعالیت‌های پژوهشی خود را در ۱۱ بخش تحقیقاتی انجام می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه ۱۰ بخش تحقیقاتی با ۶۸ نفر محقق و ۴۶ نفر هیأت علمی در این مرکز فعال است، بیان کرد: ارائه اطلاعات و طرح‌های نوین برای ارتقای کشاورزی استان و کشور از اهداف فعالیت این مرکز است.

روانلو افزود: تحقیقات این مرکز کاملاً کاربردی است و نتایج حاصل از این تحقیق‌ها به صورت مستقیم به دست کشاورزان می‌رسد تا در راستای ارتقای کمی و کیفی تولید در بخش کشاورزی به کار گرفته شود.

وی یادآور شد: فعالیت‌های مرکز تحقیقات در سال ۹۸ در قالب هفت محور اساسی و راهبرد اجرایی تدوین شده که تولید محصولات فن‌آورانه، ثبت، گواهی و نظارت بر نهاده‌ها، مدیریت ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی، آموزش و ترویج کشاورزی از جمله محورهای این فعالیت‌هاست‌.

روانلو ادامه داد: در راستای ترغیب و ایجاد انگیزه برای ایده پروری و خلاقیت باید اقداماتی از قبیل شناسایی محصولات فن آورانه و وضعیت تولید آنها، پایش تحقق برنامه‌های تولید و پهنه بندی منطقه‌ای تولید صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه ایستگاه تحقیقات کشاورزی میاندوآب یکی از ایستگاه‌های فعال کشور در این زمینه است، گفت: در این ایستگاه ارقام مختلف گندم، جو، ذرت و چغندر قند مورد مطالعه قرار می‌گیرد.
«روانلو» با بیان اینکه ۱۷ طرح تحقیقاتی در میاندوآب مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، گفت: این مرکز تحقیقاتی توانایی تولید بذر در استان را دارد به شرطی که اعتبار مورد نیاز آن به موقع تأمین شود زیرا در زمینه محقق، زمین و سایر امکانات مشکلی وجود ندارد.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی دارای ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است و بهره برداران استان سالانه ۶ میلیون تن محصول تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند.
۹۸۷۱/۶۱۸۵/‏۳۰۷۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =