کشت گلخانه ای در آذربایجان غربی به ۴۰۰ هکتار افزایش می یابد

مهاباد- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: کشت محصولات گلخانه ای در این استان امسال به حدود ۴۰۰ هکتار افزایش می یابد که فرصتی کم نظیر برای توسعه کشاورزی استان است.

رسول جلیلی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سال گذشته مساحت گلخانه‌های استان به ۶۰ هکتار افزایش پیدا کرد که امسال این رقم چندین برابر خواهد شد.

وی یکی از برنامه‌های این سازمان را توسعه کشت‌های گلخانه‌ای برشمرد و بیان کرد: این نوع از سیستم‌های کشت نسبت به آبیاری‌های گذشته مصرف آب را تا یک دهم کاهش و عملکرد را ۱۰ برابر در واحد سطح افزایش می دهد.

وی افزود: با توجه به بالا بودن میانگین تولید در گلخانه ها، محصولات تولید شده در این بخش، محدودیت های صادراتی ندارند و تولیدکنندگان می توانند به راحتی و بدون هیچ محدودیتی به فکر صادرات باشد.

وی گفت: ایجاد گلخانه و سایه بان در باغات در راستای استفاده از منابع راکد، افزایش تولید، ایجاد اشتغال پایدار و صرفه جویی در مصرف آب انجام می شود.

جلیلی اضافه کرد: میزان بهره وری آب در گلخانه ها ۱۰ برابر بیشتر از آبیاری های سنتی بوده و بهره وری آن از روش های آبیاری نوین که ۷۰ تا ۹۰ درصد است، نیز بیشتر می شود.

وی اضافه کرد: با بهره برداری از اجرای ۶۱ هزار هکتار آبیاری تحت فشار از محل اعتبارات کنترل و مهار آب‌های مرزی در استان، مساحت این نوع آبیاری به ۱۲۲ هزار هکتار افزایش پیدا کرده و امسال هم اجرای ۱۶ هزار هکتار دیگر جزو برنامه‌های این سازمان است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: بیشترین نوع سیستم آبیاری تحت فشار در حوزه زیرسطحی و قطره‌ای خواهد بود که بهره وری بیشتری را در این حوزه می‌تواند داشته باشد.

جلیلی با بیان اینکه خسارت حوادث طبیعی در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد کاهش داشته است، افزود: سال گذشته حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال خسارت ناشی از حوادث غیرمترقبه طبیعی به بخش کشاورزی این استان وارد شد که این میزان امسال حدود سه هزار میلیارد ریال برآورد شده است.
جلیلی از توسعه دامداری‌هایی در مقیاس بزرگ در سطح استان نیز خبر داد و گفت: امسال جزو برنامه‌های این سازمان است تا ۳۰ دامداری ۵۰۰ تا ۲ هزار راسی در سطح استان احداث شود و در این رابطه با توجه به ظرفیت خوب واحدهای تولیدی موجود، محصولات کشاورزی و لبنی با فرآوری به خارج از استان و کشور صادر شود.
به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی دارای ۸۰۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت کشاورزی است و کشاورزان آن سالانه ۵.۵ تا ۶ میلیون تن انواع محصولات باغی و زراعی را تولید و روانه بازار می کنند.
۷۵۶۲//‌۶۱۸۵/‌۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =