۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۳۹
کد خبرنگار: 1333
کد خبر: 83357972
۰ نفر
تقویت و توسعه بانک ژن گونه‌های ارزشمند گیاهی

تهران- ایرنا - دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری، از اقدامات این ستاد به منظور تقویت و توسعه بانک ژن گونه‌های ارزشمند گیاهی در کشور خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، راه‌اندازی و ایجاد باغ‌های گیاه شناسی مسئله‌ای مهم در راستای حفظ و نگهداری ژرم پلاسماهای با ارزش گیاهی محسوب می‌شود.

در این مکان‌ها می‌توان گونه‌های مختلف و متنوع را نگهداری و بدین شکل از انقراض آنها نیز جلوگیری کرد.

البته باغ‌های گیاه‌شناسی علاوه بر مکانی برای ایجاد اکوسیستم‌های مختلف و حفاظت از گونه‌های گیاهی می‌توانند کاربری‌های تحقیقاتی و پژوهشی نیز داشته باشند. تحقیق در زمینه روش‌های تکثیر و پرورش گونه‌های با ارزش از نظر حفاظتی و اقتصادی از موضوعات دیگری است که در باغ‌های گیاه‌شناسی به آن پرداخته می‌شود.

لذا اهمیت ایجاد و راه‌اندازی باغ‌های گیاه شناسی در کشور مشخص است و در تمامی استان‌ها نیز طرح‌هایی در این زمینه در حال اجرا است.

به گفته محمدحسن عصاره دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با توجه به الزامات سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی درباره ضرورت احیا، اصلاح و توسعه بانک ژن و غنی‌سازی، تقویت و توسعه کمی و کیفی کلکسیون نمایشی گیاهان دارویی در سال ۱۳۹۷ در ۱۰ مجموعه و باغ گیاه‌شناسی در استان‌های اصفهان، همدان، خوزستان، کرمان، یزد، تهران، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان غربی، لرستان و خراسان رضوی طرح‌های توسعه و احیای کلکسیون گیاهان دارویی انجام شد.

وی ادامه داد: البته ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سال ۹۲ تا کنون با توجه به سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی برای تقویت و توسعه بانک ژن گونه‌های گیاهی اقدام کرده و در این زمینه طرح‌های مختلف استقرار کلکسیون گیاهان دارویی به اجرا در آمده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش