از تولید ۴برابری اورانیوم تا زندگی در مناطق ممنوعه

استان ها - ایرنا - تولید 4 برابری اورانیوم و عبور از ۳۰۰ کیلوگرم ظرف 10 روز آینده، تلاش وزارت کشور برای انتخاباتی با نشاط، ابطال پایان نامه های تقلبی، حجم ۱۲ هزار میلیاردی قاچاق کالا، رفع وابستگی در بخش کشاورزی، جزئیات حذف طرح زوج و فرد، زندگی در مناطق ممنوعه و تداوم موج خدمت به سیلزدگان موضوعات اخبار و گزارش های منتشر شده بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا در ۲۴ ساعت گذشته است که در قالب این بسته خبری ارائه می شود.

خروجی سراسری استان‌ها، ویترین اخبار مهم و ملی ۳۱ سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی است که به صورت روزانه بیش از ۱۰۰ فرآورده شامل خبر، گزارش و میزگرد در آن انتشار می‌یابد و چکیده مهم‌ترین آنها هر روز برای آگاهی و بهره برداری مخاطبان ارائه می‌شود.

*عبور تولید اورانیوم ظرف ۱۰ روز آینده از مرز ۳۰۰ کیلوگرم

«بهروز کمالوندی»، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در جریان این بازدید در محل متجمع آب سنگین اراک که پیش از ظهر روز دوشنبه انجام شد، اعلام کرد: تولید اورانیوم ۴ برابر و شمارش معکوس برای گذشت از مرز ۳۰۰ کیلوگرم آغاز شده است و طی ۱۰ روز آینده یعنی تا ششم تیرماه از این رقم عبور و سرعت غنی سازی را سریع‌تر خواهیم کرد.

*تلاش وزارت کشور در برگزاری انتخاباتی با نشاط

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور در معارفه استاندار جدید کهگیلویه و بویر احمد، تاکید کرده است که باید زمینه مشارکت و رقابت همه علایق و سلایقی که ارزش‌های انقلاب و سیاست‌های نظام را قبول دارند و جزو خانواده انقلاب هستند در انتخابات فراهم شود و تلاش وزارت کشور بر برگزاری انتخابات با نشاط است زیرا بخشی از مشارکت تابع شور و نشاط است.

*اعلام آمادگی شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات

در همین رابطه آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری هم در مشهد طی دیدار با استاندار خراسان رضوی اعلام کرده است که شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در بعد نظارتی آمادگی کامل دارد ضمن آنکه مدیران دولتی نیز باید در انتخابات پیش رو در جهت اجرای قانون تلاش کنند.

*ابطال پایان نامه‌های تقلبی با عطف به ماسبق

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه کارگاه ترویج علم در تهران گفته است: پایان نامه تقلبی افراد حتی اگر ۵۰ سال پیش اقدام به تهیه این پایان نامه کرده باشند، باطل می‌شود.

در این استا با رشد و شکل‌گیری مراکز ارائه‌دهنده خدمات به کسانی که در حال تدوین پایان‌نامه یا مقالات علمی هستند، مقابله می‌شود زیرا برخی مؤسسات به حوزه تدوین غیرقانونی مقاله و پایان‌نامه ورود پیدا کرده‌اند که ناشی از تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی شاغل به تحصیل در مراکزی با امکانات اندک و هیأت‌علمی محدود و نیز تحصیل افراد شاغل است.

*راه اندازی ۱۵ دفتر امور کنسولی دانشجویان در استان‌ها

راه اندازی ۱۵ دفتر امور کنسولی دانشجویان در استان‌ها هم تیتر خبری است که عبدالحمید علیزاده، مدیر کل امور دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه افتتاح دفتر کنسولی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در قزوین اعلام کرد و گفت: در راستای تفویض اختیار به استان‌ها این دفاتر در دانشگاه‌های مادر کشور راه اندازی شده و وزارت علوم در دو حوزه دفتر همکاری‌های بین‌المللی و اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی با هدف تمرکز زدایی، مسئولیت سپاری و تفویض اختیار اقدام کرده و انجام امور مربوط به دانشجویان غیر ایرانی را در این موارد به دانشگاه‌های مادر استان‌ها سپرده است.

*ایران وارد مرحله تولید دانش فنی صنعت الکترونیک هوانوردی شده است

مجدالدین نجفی، دبیر کنفرانس ملی اویونیک و عضو هیأت علمی پژوهشکده اویونیک دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: فرصت‌های خوبی در چند سال اخیر برای تولید دانش فنی در بخش‌های مرتبط با صنعت هوا و فضا و پرنده‌های بدون سرنشین از جمله اویونیک (الکترونیک هواپیما) در ایران ایجاد شده است و در عین آنکه رشته مهندسی اویونیک در کشورمان، نوپا بشمار می‌آید و دانشگاه‌های معدودی در این بخش فعالند اما با توجه به حمایت‌های صورت گرفته و اجرای برخی طرح‌ها مانند طرح کلان ملی " توسعه فناوری‌های کلیدی هواپیمای جت مسافربری ۱۵۰ نفره " پیشرفت‌های خوبی در تولید دانش فنی مرتبط با آن حاصل شده است.

*رسیدن حجم قاچاق کالای کشور به بیش از ۱۲ میلیارد دلار

در میان اخبار اقتصادی هم مرکز سنندج در خبری به نقل از سردارعلی مویدی خرم آبادی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد: حجم قاچاق کشور ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است که عدد قابل توجهی در اقتصاد محسوب می‌شود و باید به حداقل برسد در این میان تنها راه برای کاهش قاچاق متمرکز شدن بر دانشگاه‌ها و استفاده از فکر و اندیشه صاحبنظران است و نگاهی غیر از این نتیجه بخش نخواهد بود.

*رایزنی برای تسهیل صادرات کالا به عراق

احمد سیاهپوش، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بصره در خبری که توسط مرکز آبادان انتشار یافته، کشور عراق را یک فرصت استثنایی برای بازرگانان، تجار و صادرکنندگان ایرانی به خصوص سرمایه گذاران منطقه آزاد اروند دانست و گفت: رایزنی برای تسهیل صادرات کالا به عراق انجام شده است و نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در استان بصره عراق آمادگی پیگیری مشکلات احتمالی بازرگانان و سرمایه گذاران و شرکت‌های ایرانی مستقر در عراق را دارد.

*رفع وابستگی بسیاری از بخش‌های کشاورزی

شهر ری هم خبری از قول وزیر جهاد کشاورزی منتشرکرده مبنی بر اینکه به رغم تمام محدودیت‌ها از جمله تحریم‌های ظالمانه و کمبود منابع آب، وابستگی کشور در بسیاری از بخش‌های کشاورزی برطرف شده است.

محمود حجتی روز دوشنبه در حاشیه تجدید میثاق کارکنان وزارت جهاد کشاورزی با آرمان‌ها امام راحل گفت: این وزارتخانه در سال رونق تولید به دنبال افزایش بهره وری آب و افزایش راندمان آبیاری است و سرمایه گذاری‌های خوبی در این زمینه انجام شده است.

*فرسایش خاک ایران بالاتر از میانگین جهانی

علی مراد اکبری، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفته است که میزان فرسایش خاک در کشور بین ۱۵ تا ۱۶ تن در هر هکتار بوده که از میانگین جهانی بالاتر است و دولت در برنامه ششم توسعه موظف شده تا سالانه ۵۰۰ هزار هکتار از خاک‌های کشاورزی را بهبود بخشیده و از فرسایش آن جلوگیری کند.

*کمک سازمان فضایی ایران به مهار آتش سوزی جنگل‌های لرستان

این روزها که آتش در نتیجه بی توجهی‌های انسانی و نیز شدت یافتن گرمای هوا دامنگیر بسیاری از مراتع و منابع طبیعی در کشور شده، سازمان فضایی ایران به کمک مهار آتش سوزی جنگل‌های لرستان آمد و با استفاده از سامانه پایش آتش سوزی و تشخیص به هنگام یک حریق در کوهدشت، این مورد را اطلاع رسانی کرد.

*۵۰ میلیون ایرانی تا کنون حداقل یک بار خون دادند

در حوزه اجتماعی هم خبری از بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون در گلستان بر روی اخبار استان‌های ایرنا قرار گرفت مبنی بر اینکه از زمان تأسیس سازمان انتقال خون در سال ۱۳۵۳ تاکنون ۵۰ میلیون نفر در ایران حداقل یک بار در طول زندگی خون خود را اهدا کردند.

* پیش بینی ۳۰ هزار پایگاه تابستانی برای دانش آموزان

پیش بینی ۳۰ هزار پایگاه تابستانی پرکردن اوقات فراغت دانش آموزان هم مطلبی است که از قول علی رمضانی مدیر کل فرهنگی، هنری اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش منتشر شد؛ امسال رویکرد پایگاه‌های غنی سازی اوقات تابستانی، هر دانش آموز یک مهارت و تمرکز برمهارت آموزی است و تلاش می‌شود تا بخشی از غنی سازی اوقات فراغت به مهارت آموزی و ایجاد فضای شاد اختصاص داده شود.

* جزئیات حذف طرح زوج و فرد پایتخت

اما بعد از انتشار اخبار متعددی مبنی بر حذف طرح زوح و فرد امروز معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران جزئیات حذف این طرح را اعلام و عنوان کرد: طرح کنترل آلودگی هوا (حلقه دوم طرح ترافیک) از اول تیر ماه امسال به طور رسمی جایگزین طرح زوج و فرد می‌شود و محدوده اجرای آن نیز دقیقاً در محدوده زوج و فرد سابق خواهد بود.

*از زندگی در مناطق ممنوعه تا موج خدمت رسانی به سیلزدگان

زندگی در منطقه ممنوعه، توپ رهاسازی فاضلاب در کدام زمین!؟ سازش بی آبی و گرما و بهم ریختن آسایش شیرازی‌ها، موج خدمت تا رسیدن سیلزدگان به ساحل آرامش، برخی از عناوین موضوعاتی است که مراکز استانی ایرنا در ۲۴ ساعت گذشته به صورت گزارشی و تحلیلی به آن پرداختند.

*زندگی در منطقه ممنوعه

«زندگی در منطقه ممنوعه» عنوان گزارش ایرنا از مشکلات ساکنان جنوب پایتخت است که در زیر دکل‌های فشار قوی همراه با بوی تعفن زباله، فاضلاب و آلودگی‌های کارخانه سیمان و برخی معضلات دیگر زندگی می‌کنند.

*توپ رهاسازی فاضلاب در کدامین زمین؟

مرکز مشهد در این گزارش به موضوع رهاسازی فاضلاب در مناطق مسکونی حاشیه این کلان شهر و مناطق کمتر برخوردار به عنوان زخمی کهنه پرداخته و اشاره کرده که این چالش بدون راهکاری قطعی برای حل بین مسئولان بخش‌های مختلف در رفت و آمد است.

*موج خدمت تا رسیدن سیلزدگان به ساحل آرامش ادامه دارد

بعد از سیل فروردین ماه که استان‌های مختلف را درگیر، خسارات گسترده‌ای وارد و بسیاری را بی خانمان کرد، نگرانی مردم این مناطق فراموشی بود اما همچنان اخبار و گزارش‌ها متعددی داریم مبنی بر اینکه توجه و تمرکز به این مناطق تا بهبود وضعیت زیرساخت‌ها و شرایط مردمان آن ادامه دارد؛ مرکز خرم آباد در همین راستا گزارشی از این تلاش‌ها و اقدامات منتشر کرده است.

*بی آبی و گرما به هم سازند تا آسایش مردم شیراز براندازند

این روزها گرم شدن هوا مسأله‌ای است که مشکلات عدیده ای برای مردم مناطق مختلف بویژه جنوب کشور ایجاد کرده است و گزارش سازش بی آبی و گرما برای بهم ریختن آسایش شیرازی هم در راستای مشکلات ناشی از این افزایش دما، کمبود و کاهش فشار آب در این مناطق است.

*******************************************

۱۹۰۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =