کتاب‌های رئیس جمهوری ترکمنستان رونمایی شد

تهران - ایرنا - کتاب‌های رئیس جمهور ترکمنستان با حضور «آتاگلدی شاه‌مراد اف»، وزیر فرهنگ این کشور و سید محمد حسین هاشمی معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رضا خانیان، رایزن فرهنگی ایران در عشق‌آباد و مدیران این سازمان در کتابخانه ملی ایران رونمایی شد.

به گزارش عصر دوشنبه روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آتاگلدی شاه‌مراداف، وزیر فرهنگ کشور ترکمنستان در ادامه سلسله برنامه‌های سفر خود به ایران به منظور افتتاح هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشرف بروجردی، رئیس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که سید محمدحسین هاشمی، معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رضا خانیان، رایزن فرهنگی ایران در عشق‌آباد و مدیران این سازمان از جمله محمد علی کیانی مدیر کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور حضور داشتند، ضمن گفت‌وگو و تبادل نظر در خصوص مباحث مختلف فرهنگی و تعاملات در این زمینه از کتب نگارش شده توسط قربانعلی بردی محمداف، ریاست جمهوری کشور ترکمنستان با موضوع «جاده ابریشم» رونمایی شد.

بر اساس این گزارش در حاشیه این دیدار، نمایشگاه اسناد دولتی دوجانبه ایران با ترکمنستان در محل ورودی تخصصی (تالار قرآن) و در محورهای مختلف از جمله تفاهمنامه، تصویب‌نامه و … با حضور مقامات مربوطه افتتاح شد.

در حاشیه این برنامه، از موزه میراث مستند، نسخ خطی، بخش ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی، مخزن نشریات و کتب نفیس بازدید به عمل آمد.

هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران

رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان درباره این رویداد بزرگ فرهنگی ترکمنستان، به ایرنا گفت: در این رویداد فرهنگی کاروان ۴۲ نفره هنرمندان ترکمن در رشته‌های مختلف فرهنگی و هنری به ارائه آثار می‌پردازند.

«رضا خانیان» با اشاره به وجود اشتراکات بسیار فراوان تاریخی و فرهنگی دوکشور، برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در تهران را فرصتی مغتنم برای تقویت بیش از پیش مناسبات فرهنگی و حتی سیاسی بین دو کشور مطرح کرد.
وی در مورد جزئیات این برنامه فرهنگی، گفت: در هفته فرهنگی ترکمنستان در تهران نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای تجسمی در محل خانه هنرمندان افتتاح و به مدت ۳ روز برای بازدید عموم دایر شده است.

رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به برنامه‌های وزیر فرهنگ ترکمنستان در روزهای حضور خود در تهران اظهار کرد: به این مناسبت همچنین از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، «نمایشگاه اسناد و نسخ خطی دوره سلجوقیان» به مدت ۳ روز در محل کتابخانه ملی برپا شد.
رایزن فرهنگی کشورمان در عشق‌آباد اعلام کرد: طبق هماهنگی‌های انجام شده گروه «موسیقی و اجرای حرکات آئینی» مردم ترکمنستان نیز در روز سه شنبه ساعت ۱۹ در محوطه برج میلاد تهران به اجرای برنامه خواهد پرداخت.
خانیان در ادامه سخنان خود برگزاری کارگاه هنری و نشست تخصصی با هنرمندان و کارشناسان فرهنگی کشورمان، نمایش فیلم‌های مستند و داستانی و همچنین اجرای موسیقی از جمله برنامه‌های روز دوم این هفته فرهنگی در محل خانه هنرمندا. عنوان کرد.
این هفته فرهنگی با همکاری محمد علی کیانی اداره کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور، رضا خانیان رایزنی فرهنگی ایران در ترکمنستان، وزارت فرهنگ ترکمنستان و سفارت ترکمنستان درتهران برپاشده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =