۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۵۲
کد خبرنگار: 1455
کد خبر: 83357817
۰ نفر
اقدامات حوزه سلامت برای تمام اقشار جامعه است

خرم آباد -ایرنا- سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استانداری لرستان گفت:اقداماتی که در حوزه سلامت انجام می‌شود کلیت جامعه را مورد هدف قرار دهد.

به گزارش ایرنا، قاسم ولی زاده روز دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس علوم پزشکی لرستان در سالن اجتماعات دانشکده پیراپزشکی بیان کرد: یکی از اساسی‌ترین و کلیدی ترین مسائل جامعه موضوع سلامت است و بحث سلامت و وظایف دانشگاه‌های علوم پزشکی بسیار گسترده‌تر از متولیان امر بهداشت است که در ۵۰ سال پیش انجام می‌دادند.

وی اظهار داشت: از زمانی که بحث توسعه به عنوان کلید واژه‌ای مطرح شده بحث انسان سالم نیز بسیار مورد توجه قرارگرفته است چراکه انسان سالم نه تنها محور توسعه پایدار است بلکه سلامتی نیز نیازی است که انسان از مواهب استفاده کند.

سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استانداری لرستان با اشاره به اینکه امروزه سلامت به معنای مریض نبودن نیست، عنوان کرد: سلامت امروز در بخش‌های مختلف روانی، اجتماعی وغیره تعریف می‌شود و اثر گذارتر از سایر بخش‌های جامعه از جمله بخش اقتصادی است، در این راستاباید اقداماتی که در حوزه سلامت انجام می‌شود کلیت جامعه را مورد هدف قرار دهد.

وی بیان کرد: نظام سلامت که امروز تحت عنوان دانشگاه‌های علوم پزشکی متولی امر سلامت در جامعه است مجموعه‌ای از سازمان‌ها و افراد متخصص است و به طور کلی یک جهت گیری و نقشه راه کامل دارد.

ولی زاده یادآور شد: این نظام باید نسبت به مراجعه کنندگانش رفتار شایسته، پاسخگو و منصف داشته باشد که در دو مقوله آخر جز نقدهایی است که به حوزه سلامت وارد است.

وی با بیان اینکه در نظام سلامت متأسفانه بار هزینه سلامت بر روی اقشار پایین دست جامعه بوده که بسیار سنگین است گفت: مسئله غیر پاسخگو بودن در برخی از بخش‌های سلامت و همچنین منصف نبودن در حوزه‌ای مالی سلامت از مهمترین نقدهای وارد شده به نظام سلامت کشور است.

وی به دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهل سال گذشته در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: نظام اسلامی مانند سایر بخش‌ها در حوزه‌های مختلف موفقیت‌های بزرگی داشته و پس از انقلاب تاکنون دولت‌ها سعی کردند از بهترین، شاخص‌ترین، کاراترین و داناترین به عنوان وزیر بهداشت معرفی کنند.

معاون سیاسی، امنیتی استانداری لرستان گفت: باافزایش سطح سواد علمی جامعه، بهبود شاخص‌های سلامت مادر وکودک، گسترش خدمات سلامت از طریق آموزش پزشکان عمومی و متخصص، افزایش میانگین سن امید به زندگی و همچنین توسعه حمایت‌های اجتماعی از طریق دستگاه‌های خدماتی همچون کمیته امداد، بهزیستی و غیره از دیگر اقدامات نظام جمهوری اسلامی طی چهل سال گذشته است.

ولی زاده افزود: با توجه به شرایط استانی و کشوری توسعه نظام شبکه بهداشتی و درمانی با محوریت پزشک خانواده بسیار نیاز است که در این رابطه گام‌های مهمی برداشته شده و همکاری بین بخشی نیز بسیار اهمیت دارد و باید دستگاه‌ها را از لحاظ کمی تعریف کنیم که سهمشان را در حوزه سلامت بپردازند.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی استانداری لرستان با تاکید بر توجه به نظام ارزیابی سلامت عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که امروز به عنوان یک آسیب اجتماعی با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم بحث حاشیه نشینی است.

وی افزود: مهاجرت نیز حاصل عدم توجه به نقاط بحرانی مبدأ است به گونه‌ای که اگر به مناطق کم برخورد و محروم به لحاظ آموزشی، فرهنگی، بهداشتی و سلامت رسیدگی شود مهاجرت کمتری خواهیم داشت.

وی بیان کرد: مهاجرت به شهرها و سکونت در مناطق حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های غیر رسمی سبب انتظار و مطالبه خدمت از جامعه از طرف مهاجران می‌شود و به دلیل نداشتن تناسب بین برنامه ریزی و جمعیت شهرها وجود ندارد که همین سبب ایجاد مشکلات اجتماعی می‌شود.

/ ‏۶۰۶۰/‏۷۲۷۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =