۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۵۰
کد خبرنگار: 2298
کد خبر: 83357779
۰ نفر
۴۷ طرح کشاورزی در استان تهران به بهره برداری رسید

شهرری ـ ایرنا ـ رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: ۴۷ طرح پرورش دام، طیور، آبزیان، گلخانه و آبیاری تحت فشار با اعتبار ۱۰۷ میلیارد تومان طی هفته جهاد کشاورزی در استان تهران به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، کریم ذوالفقاری روز دوشنبه حاشیه بهره برداری از طرح‌های کشاورزی شهرستان ری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۳۳۰ هکتار طی سال ۹۷ به فضای گلخانه‌ای استان تهران افزوده شد، براساس برنامه ریزی های این آمار در سال زراعی ۹۸ باید به بیش از ۴۰۰ هکتار افزایش یابد.

وی اضافه کرد: کشاورزان تهرانی که بخواهند اراضی زراعی خود را به گلخانه تبدیل کنند از تسهیلات ۹ درصدی جهاد کشاورزی بهره مند می‌شوند.

ذوالفقاری با بیان اینکه سه هزار و ۵۰۰ هکتار از ۱۴ هزار هکتار گلخانه کشور در استان تهران قرار دارد، عنوان کرد: این استان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور محسوب می‌شود که ۳۰ درصد گلخانه‌های کشور را در خود جای داده است.

وی گفت: استان تهران در تولیدات محصولات کشاورزی، دامی، گلخانه‌ای و قارچ رتبه اول تا سوم کشور را دارد و عمده محصولات کشاورزی این استان به کشورهای مختلف صادر می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با بیان اینکه ۵۴ درصد گل‌های تزئینی کشور نیز در استان تهران تولید می‌شود، افزود: بیش از سه هزار گلخانه تولید گل‌های تزئینی در کشور وجود دارد که یکهزار و ۵۰۰ گلخانه در استان تهران واقع شده است.

وی ادامه داد: بیش از ۱۴ هزار گلخانه کشت سبزیجات در کشور وجود دارد که بیش از سه هزار و ۵۰۰ هکتار شامل ۳۰ درصد از این ظرفیت در استان تهران واقع شده است.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه گلخانه داران استان تهران هشت درصد صادرات کشور در این بخش را تأمین می‌کنند، افزود: تأمین این میزان از صادرات با داشتن فقط یک و ۲ دهم از زمین‌های کشاورزی کشور رقم قابل توجهی است.

میانگین عملکرد تولید گندم استان تهران ۶ تن در هر هکتار است

مدیرکل جهاد کشاورزی استان تهران در ادامه به کشت گندم در استان اشاره کرد و اظهار داشت: امسال با توجه به بارندگی‌های خوب بهاری میانگین عملکرد کشاورزان از پنج تن سال ۹۷ به ۶ تن افزایش یافته است.

ذوالفقاری ادامه داد: ۴۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان تهران زیر کشت گندم رفته که پیش بینی می‌شود امسال در حدود ۲۴۰ هزار تن از این محصول استراتژیک برداشت شود این در حالی است که سال گذشته ۱۶۰ هزار تن گندم برداشت شد.

وی اقدامات جهاد کشاورزی در حوزه مبارزه با آفات و کوددهی را یکی از دلایل اصلی افزایش میزان تولید محصولات کشاورزی عنوان کرد و یادآور شد: امسال اراضی گندم به موقع در برابر بیماری سن سم پاشی شدند و همچنین یک و نیم برابر افزایش کوددهی در این اراضی را شاهد بودیم.

حدود ۱۰ هکتار از اراضی سبزی شهرری با آب‌های نامتعارف کشت می‌شود

مدیرکل جهاد کشاورزی استان تهران در ادامه گفت :۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان ری زیر کشت سبز و صیفی جات رفته که در حدود ۱۰ هکتار آن با آب‌های نامتعارف آبیاری می‌شود.

ذوالفقاری ادامه داد: این میزان از اراضی کشاورزی کشت شده با آب‌های نامتعارف شناسایی نشده و در بازدیدهای موردی شناسایی و به اداره بهداشت معرفی می‌شود.

وی افزود: کشت برنج با آب‌های نامتعارف از خطوط قرمز جهاد کشاورزی استان تهران محسوب می‌شود و به شدت با این پدیده برخورد و متولیان به مراجع قضائی معرفی می‌شوند.

ذوالفقاری تصریح کرد: برخورد قهری با کشاورزان راهکار مناسبی نیست چرا که این متولیان عرصه تولید دارای حقابه در این سرزمین هستند و هر نوع برخورد باید بر اساس برنامه ریزی و مصلحت کشاورزان انجام گیرد.

به گزارش ایرنا، شهرستان ری با ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی، سالانه در حدود ۸۵۰ هزار تن محصولات کشاورزی و زراعی را تولید می کند.

این شهرستان دارای رتبه اول در تولیدگندم، ذرت علوفه ای، صیفی جات، شیر و رتبه دوم را در تولید تخم مرغ در استان تهران را دارد.

۷۲۴۷/‏۶۰۰۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =