۲۵ گلوگاه کنترل کیفی دارو در کشور وجود دارد

تهران - ایرنا - بازرس فنی سازمان غذا و دارو گفت: از زمانی که مواد اولیه دارویی وارد کشور می شود تا هنگام تولید داخلی آن، ۲۵ گلوگاه کنترل کیفی روی داروها وجود دارد.

مصطفی کریمی روز دوشنبه در نشست خبری سازمان غذا و دارو افزود: همچنین استانداردهای اصول بهینه تولید موسم به GMP در تولید داروها به کار گرفته می‌شوند. سازمان بین المللی معتبر دارویی نیز هر سال داروی ایران را بازرسی می‌کند و بسیاری از خود شرکت‌های تولیدکننده نیز منبع ماده اولیه دارویی را نمونه گیری می‌کنند.

وی اضافه کرد: آنالیز مواداولیه دارویی براساس فارماکوپه (فهرست دارویی) اتحادیه اروپا و آمریکا انجام می‌شود و علاوه بر آن دارو در حین تولید کنترل می‌شود؛ در بازار مصرف نیز سالانه داروها براساس شاخص‌هایی مانند اندکس پایین، ارزیابی می‌شوند و نمونه برداری‌ها براساس چهار منطقه آب و هوایی ایران صورت می‌گیرد و زمانی پروانه ساخت دارو صادر می‌شود که همزیستی دارو به اثبات برسد.

وی ادامه داد: بسیاری از ایرانیان مقیم خارج به ایران می آیند و به خاطر اطمینان از کیفیت داروی ایرانی، آنها را به خارج کشور می‌برند و این مساله دلیلی ندارد جز آنکه داروی ایرانی با داروی خارجی همسنگ است.

بسیاری از داروها یخچالی نیستند

بازرس فنی سازمان غذا و دارو گفت: بسیاری از داروها یخچالی نیستند و به همین دلیل نگهداری آنها در یخچال باعث کاهش کیفیت و اثربخشی دارو خواهد شد.

کریمی افزود: عوامل متعددی در کیفیت و اثربخشی دارو تاثیرگذار هستند که از جمله آنها می‌توان به تشخیص بیماری، تجویز داروی متناسب با بیماری و مصرف درست و نگهداری صحیح دارو اشاره کرد.

وی اضافه کرد: فرهنگ اشتباهی وجود دارد که مردم همه داروها را در یخچال نگهدای می‌کنند درحالیکه بسیاری از داروها یخچالی نیستند و باعث می‌شود که داروها دچار استرس ناشی از تغییرات دمایی شوند که این مساله در کیفیت و اثربخشی دارو موثر است.

وی ادامه داد: بسیاری از داروها به علت ایجاد غلظت پلاسمایی در درمان باید به موقع مصرف شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =