ایران مهد تبادلات علمی با دیگر کشورها است

تهران – ایرنا - گفت: ایران مهد تبادلات علمی زیادی با سایر کشورها است. ما می‌دانیم ایران از ارزش‌های‌خوبی در حوزه علم برخوردار بوده در زمینه آماده‌سازی ایده‌های نو با این کشور همکاری می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، کارگاه بین‌المللی سیاست‌گذاری ترویج علم و نوآوری، امروز دوشنبه با حضور منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وحید احمدی مشاور وزیر علوم و رئیس سازمان سیاست علمی کشور و جمعی از اندیشمندان برجسته بین‌المللی در این وزارتخانه برگزار شد.
آمیناوا باندوپادیای در این نشست، اظهار کرد: وقتی درباره زیر ساخت‌ها صحبت می‌کنیم، هدف، توسعه زیر ساخت‌ها و سیاست‌های مربوط به آن است.
وی ادامه داد: مراکز متعددی در تهران فعال هستند که در اشتراک‌گذاری ایده‌ها به ما کمک می‌کنند و منجر به پیشرفت کشورها می‌شوند.
به گفته رئیس مرکز علمی فناوری کشورهای غیرمتعهد، کشورهای در حال توسعه می‌توانند از این ایده‌ها استفاnه کنند چرا که نوآوری حاصل اشتراک مسائل علمی است و می‌توانیم مشکلات و معضلات را از طریق اشتراک گذاری تجربیات حل کنیم.
به گفته باندوپادیای، کشورهای در حال توسعه ضعف‌هایی در پیاده سازی سیاست‌گذاری‌ها و به فعل رساندن ایده‌های خود دارند که موجب شده کشورهای غیرمتعهد به ظرفیت‌ها توجه ویژه‌تری داشته باشند.
رئیس مرکز علمی فناوری کشورهای غیر متعهد، اظهار کرد: زمانی که می‌خواستیم تبلیغات را به گوش مخاطبان برسانیم، با مشکلاتی مواجه بودیم اما هم اکنون به علت پیشرفت تکنولوژی می‌توانیم تبلیغات خود را به گوش مخاطبان برسانیم، پس نباید نقش تکنولوژی را نادیده گرفت.
وی خاطرنشان کرد: کشورهای در حال توسعه می‌توانند در مرکز نم (کشورهای غیرمتعهد) شرکت کنند و دانشمندان و محققان تبادل ایده داشته باشند. در همین زمینه حدود ۱۴۰ کارگاه در این مرکز برای اعضای مختلف ارائه می‌شود.
باندوپادیای تاکید کرد: هدف کشورهای غیرمتعهد ظرفیت‌سازی برای کشورهای در حال توسعه است و فرصتی برای دانشگاه‌ها و دانشجویان محسوب می‌شود که ایده خود را به اشتراک بگذارند. این مرکز جایگاهی برای دانشمندان کشورهای است./‏