جامعه دانشگاهی موانع ارتباط مراکز علمی با صنعت را بررسی کند

تهران- ایرنا- معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برخی مشکلات ارتباط مراکز علمی با صنعت گفت: جامعه دانشگاهی با برگزاری نشست‌های متعدد باید به بررسی قوانین و مقررات در این زمینه بپردازد و چالش‌ها و موانع را کشف و بررسی کند.

به گزارش گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، نخستین جشنواره بهکامپ (بهشت کامپیوتر) با هدف گسترش و تعمیق ارتباط دانشگاه و صنعت امروز دوشنبه در دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

نصرالله جهانگرد در این جشنواره به بررسی برخی از موانع و چالش‌های ارتباط مراکز علمی با صنعت پرداخت و اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از قوانین و مقررات جامعه به سبب نوع ارتباط ایران با سایر کشورها کارآمد نبوده است.

وی تاکید کرد: نظام اداری کشور بر واردات استوار است؛ چرا که براساس قوانین و مقررات جامعه، واردات از سایر کشورها نسبت به تولید و کارآفرینی آسان تر است.

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: باتوجه به تحریم‌ها تأمین مواد اولیه از سایر جوامع دشوار است؛ در این شرایط نوآوری اهمیت ویژه ای یافته است.

جهانگرد ادامه داد: این محدودیت‌ها در روابط بین المللی سبب رهاسازی طرح و برنامه‌ها نیز خواهد شد.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: امروزه رشد و توسعه دانشگاه‌ها و مراکز علمی براساس شاخص‌های حل مسئله در جامعه تعریف نمی‌شود.

وی با بیان این‌که اعتبار مقاله‌های آی اس آی کاربردی برای حل مسائل کشوری ندارد؛ افزود: حل مسائل و مشکلات جامعه در دانشگاه‌ها باید سبب ارتقای اعضای هیأت علمی، دانشجویان و دانشگاه‌ها شود.

جهانگیر تاکید کرد: بی تردید توجه به این مسائل و رفع چالش‌ها موجب پیوندهای قوی‌تری میان دانشگاه و صنعت و همچنین دستیابی به ارزش افزوده‌ای مطلوب‌تر خواهد شد.

** پایان نامه ابزاری برای ارتباط دانشگاه با صنعت
رئیس دانشگاه شهید بهشتی نیز در این جشنواره طی سخنانی کوتاه اظهار کرد: در خصوص ارتباط دانشگاه با صنعت همچنان ساز و کار عملی تعریف و طراحی نشده است.
سیدحسن صدوق با اشاره به پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری عنوان کرد: پایان نامه ابزاری برای ارتباط دانشگاه با صنعت به شمار می‌رود.
وی افزود: پایان نامه‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی باید براساس نیاز جامعه تدوین شوند؛ چراکه براین اساس علاوه بر رفع نیازها سبب شکل گیری تعامل و ارتباط میان دانشجویان با صاحبان صنایع می‌شود و این مهم نیز زمینه ساز اشتغال خواهد بود.

نخستین جشنواره بهکامپ، توسط دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی و باهدف گسترش و تعمیق ارتباط میان دانشگاه و صنعت برگزار می‌شود و به فناوران و متولیان صنعت رایانه و فناوری اطلاعات اختصاص دارد تا با نمایش خدمات و محصولات مشترک در حوزه‌های مختلف، زمینه‌های لازم برای گفتگو و تعامل بیشتر میان دانشگاه و صنعت به‌منظور خدمت‌رسانی و آبادانی کشور فراهم شود. این جشنواره با برپایی ۶۰ غرفه، میزبان مدیران و شرکت‌های فناوری اطلاعات کشور خواهد بود.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha