۲۸ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۲
کد خبرنگار: 1828
کد خبر: 83357661
۰ نفر
مبارزه مکانیکی با گیاه لورانتوس در جنوب کرمان کلید خورد
طرح مبارزه با آفت نیمه انگلی لورانتوس

جیرفت - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان از مبارزه مکانیکی با گیاه نیمه انگلی لورانتوس خبر داد و گفت: این مبارزه در سطح هفت شهرستان جنوبی این استان در حال انجام است.

محمدحسن کردستانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مبارزه مکانیکی با گیاه نیمه اَنگلی لورانتوس و مقابله با خسارات ناشی از آفت تشی در سطح بیش از سه هزار و ۴۰۰ هکتار از جنگل های جنوب کرمان با اعتبار پنج میلیارد و ۴۴۰ میلیون ریال آغاز شده است.

وی از آغاز عملیات اجرایی طرح های حوزه معاونت حفاظت و امور اراضی با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی سال جاری خبر داد و اظهار داشت: این طرح ها در راستای عنایات ویژه مقام معظم رهبری به امر حفاظت و حمایت از عرصه های منابع طبیعی اختصاص یافته است.

وی تصریح کرد: طرح های حوزه معاونت حفاظت و امور اراضی شامل گیاه پزشکی، اجرای کمربند حفاظتی و تغییر الگوی مصرف سوخت است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: اجرای طرح های گیاهپزشکی در قالب پیش آگاهی، پیشگیری و کنترل آفات و بیماری های جنگلی و مرتعی است.

وی اظهار داشت: هدف از اجرای طرح های کمربند حفاظتی در واقع شناسایی و تفکیک اراضی ملی از مستثنیات قانونی مردم و به تبع آن جلوگیری از تجاوز و تصرف اراضی ملی و عرصه های منابع طبیعی است.

کردستانی با بیان اینکه عملیات کمربند حفاظتی به شیوه احداث بنچ مارک در مرز بین اراضی ملی و مستثنیات اجرا می شود، بیان کرد: هم اکنون عملیات اجرایی این طرح ها به طول ۳۶ کیلومتر با اعتبار پنج میلیارد و ۷۳۰ میلیون ریال آغاز شده است.

وی به همچنین ضرورت تغییر الگوی مصرف سوخت اشاره کرد و گفت: به منظور حفاظت از عرصه های جنگلی و مرتعی که جوامع روستایی در مجاورت این مناطق قرار دارند اقدام به توزیع رایگان تنورگازی و آبگرمکن خورشیدی کرده ایم تا جوامع محلی و بهره برداران منابع طبیعی به منظور تأمین سوخت مورد نیاز خود از سوخت های فسیلی و یا انرژی خورشیدی به عنوان انرژی پاک، به جای هیزم استفاده کنند.

کردستانی ادامه داد: اجرای طرح تغییر الگوی مصرف سوخت نیز در سطح شهرستان های جنوب کرمان با اعتبار هشت میلیارد و ۸۳۰ میلیون ریال در حال اجرا است.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان مستقل از مرکز استان هفت شهرستان را با جمعیت یک میلیون نفر تحت پوشش دارد.

۷۴۵۰/۷۴۲۹/‏۳۰۲۹