۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۸
کد خبرنگار: 1580
کد خبر: 83357598
۰ نفر
سازه هیدرولیکی توزیع عادلانه آب کشاورزی در قزوین ساخته شد

قزوین - ایرنا - محققان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) با انجام طرحی پژوهشی موفق به طراحی و ساخت سازه ای مکانیکی-هیدرولیکی برای توزیع عادلانه آب زیرزمینی شدند.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) این محققان با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در طرحی پژوهشی موفق به طراحی و ساخت سازه ای مکانیکی هیدرولیکی برای توزیع عادلانه آب زیرزمینی در بخش کشاورزی شدند.

مجری این طرح پژوهشی گفت: سرآغاز انجام این طرح تحقیقاتی بر اساس ایده ای بود که با هدف صرفه جویی در آب و انرژی شکل گرفت.

محمد بی جن خان با بیان اینکه برای تحقق این هدف نیاز به ابزاری بود، افزود: با انجام پژوهش ها و تحقیقات این وسیله با عنوان شیر کنترل دبی طراحی و ساخته شد و در حال حاضر ۶ نمونه از این شیر برای دبی نیم تا ۱۰ لیتر بر ثانیه ساخته شده است.

وی با بیان اینکه این شیر با تغییر فشار، هر دبی ثابتی را عبور می دهد، اضافه کرد: کاربرد این شیرهای کنترل برای توزیع عادلانه آب زیرزمینی است که البته در انواع روش های آبیاری نیز کاربرد دارد و با افزایش فشار از ورود آب اضافه جلوگیری می کند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) گفت: طی تحقیقات انجام شده در آبیاری نواری با این وسیله قابلیت صرفه جویی ۲۰ تا ۵۰ درصدی با توجه به فشار کارکرد سیستم وجود دارد.

بی جن خان افزود: در طراحی این شیرها موضوع انرژی دارای اهمیت است تا با کمترین میزان انرژی آب پخش شده و در فشارهای پایین و بالا قابلیت کارکرد داشت باشد.
۷۳۸۸* ۶۱۰۱