پروژه علوم انسانی اسلامی مدیریت جهادی می‌خواهد

تهران - ایرنا - معاون علم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید براینکه بدون تلاش شبانه روزی تولید علم ممکن نیست، اظهار کرد: پروژه اسلامی سازی علوم انسانی نیاز به مدیریت جهادی دارد؛ زیرا در غیر این صورت محقق نمی شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، عبدالحسین خسروپناه روز دوشنبه در آئین اختتامیه مناظره علوم انسانی- اسلامی که در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد، اظهار کرد: تمام مکاتب غربی برای تحقق اهداف خود تلاش زیادی کرده‌اند تا به این مرحله رسیده‌اند، اما ما در بحث مدیریت جهادی تولید علم ضعیف هستیم.

وی با بیان اینکه فرآیند تأسیس علوم انسانی - اسلامی هشت مرحله دارد، اظهار کرد: گام اول برای تأسیس علوم انسانی و اسلامی آگاهی از آخرین نظریه‌های حوزه علوم انسانی است تا ارائه نظریه‌ها بدون آگاهی نباشد.

خسرو پناه اظهار کرد: گام دوم در این حوزه، مقدم بودن نقد نظریه بر تولید نظریه است و گام سوم نیز تهذیب نظریه‌ها است.

استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در خصوص تهذیب نظریه‌ها، گفت: بخشی از نظریه‌ها قابل استفاده است و اصلاح آنها پیش از استفاده تهذیب نظریه‌ها عنوان می‌شود.

وی عنوان کرد: گام چهارم استکشاف مبانی نظری است همچنین بیش از ۱۰۰ کتاب در باب نظریه‌های علوم اجتماعی چاپ شده، اما هیچکدام به آن میزان که تدوین نظریه، مؤلفه‌ها و دستاوردها پرداخته‌اند، به مبانی پرداخته نشده است.

خسرو پناه اظهار کرد: گام چهارم کشف و شناخته مبانی نظریه‌ها و گام پنجم نقد عمقی تری بر نظریه‌ها است.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: کشف روش نظریه گام ششم است. در دانشگاه‌ها تکنیک‌های تحقیق آموزش داده می‌شود و روش تحقیق مورد تدریس قرار نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: گام هفتم نقد و جایگزینی روش است که باعث تغییر نتایج می‌شود. همچنین هشتمین گام درگیری با نظریه‌های مدرن است.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به نکات حائز اهمیت در حوزه علوم انسانی-اسلامی تصریح کرد: ابتدا نیاز است نظریه‌های اسلامی تولید شود تا به تولید نظریه‌های علوم انسانی برسیم. در نتیجه باید دغدغه تولید نظریه‌ها را در حوزه علوم انسانی و اسلامی داشته باشیم.

وی ادامه داد: نظریه‌های مدرن در موضوع واحد یکسان نیست. همچنین نظریه‌های اسلامی نیز در موضوع واحد یکسان نیست؛ به طور مثال فتوای فقها شبیه نبوده، اما اسلامی است.

استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عنوان کرد: حاکمیت باید از نظریه‌های ممکن التحقیق و کاربردی تر استفاده کند؛ بنابراین نیاز است نظریه‌های اسلامی در حوزه علوم اجتماعی شناخته شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =