جزئیات افزایش قیمت محصولات کشاورزی در سال ۹۷  اعلام شد

تهران- ایرنا- مرکز آمار جزئیات افزایش قیمت محصولات کشاورزی در سال ۹۷ را منتشر کرد که بر اساس آن، هندوانه با رشد قیمت ۱۸۴.۶ درصدی در صدر افزایش قیمت ها قرار داشت.

مرکز آمار ایران اعلام کرد: سال ١٣٩٧، در بخش غلات، متوسط قیمت هر کیلو گرم گندم با رشد ۱.۲ درصدی نسبت به سال ما قبل معادل ۱۳ هزار و ۵۰ ریال، متوسط قیمت جو با افزایش ٢٠.١ درصدی ۱۱ هزار و ۷۸۷ ریال، متوسط قیمت شلتوک با رشد ٢٢.٠ درصدی ۴۸ هزار و ۴۷۷ ریال و متوسط قیمت ذرت دانه ای با افزایش ١٨.٣ درصدی معادل ۱۴ هزار و ۳۶۷ ریال بود.

رشد قیمت حبوبات دانه های روغنی

متوسط قیمت هر کیلو گرم نخود در بخش حبوبات در سال ۹۷ با ۲ درصد افزایش نسبت به سال ماقبل به مبلغ ۵۳ هزار و ۶۵۰ ریال و قیمت عدس با ٠.٩ درصد کاهش به ۴۹ هزار و ۳۱۴ ریال رسید.

همچنین در بخش دانه های روغنی، قیمت متوسط هر کیلو گرم آفتابگردان روغنی با ۱۰ درصد کاهش نسبت به سال ٩٦ به ۳۲ هزار و ۹۷۰ ریال و قیمت متوسط کلزا با ٤.٤ درصد افزایش به ۲۸ هزار و ۲۹۹ ریال رسید.

علاوه براین در بخش محصولات لیفی، قیمت متوسط هر کیلو گرم پنبه (وش) با افزایش ۸۹.۷ درصدی در سال گذشته نسبت به سال ٩٦ به میز ان ۵۶ هزار و ۸۴۶ ریال بود.

تورم محصولات جالیزی

بررسی بخش محصولات جالیزی نشان می دهد، قیمت متوسط هر کیلو گرم هندوانه پارسال با افزایش ۱۸۴.۶ درصدی نسبت به ۹۶ به هشت هزار و ۸۶۰ ریال، قیمت هرکیلو گرم خربزه با افزایش ١١٩.١ درصدی به ۱۴ هزار و ۴۵۳ ریال و قیمت خیار با افزایش ٩٦.٨ درصدی در سال گذشته نسبت به ۹۶ به ۲۰ هزار و ۶۹۲ ریال رسید.

رشد نرخ سبزیجات

بخش سبزیجات هم با رشد قیمت روبرو شد، به گونه ای که متوسط قیمت هر کیلو گرم سیب زمینی در سال ۹۷ به میزان ۱۲ هزار و ۴۴۸ ریال و هر کیلو گرم پیاز ۱۱ هزار و ۳۵۱ ریال بود که به ترتیب نسبت به سال ماقبل ۸۴ و ١٥.٢ درصد رشد داشت.

همچنین، متوسط قیمت هر کیلو گرم گوجه فرنگی با ١٨٠.٩ درصد افزایش به رقم ۱۶ هزار و ۶۸۰ ریال و هر کیلو گرم بادنجان با ١٠٥.٨ درصد افزایش برابر با ۱۳ هزار و ۵۶۷ ریال بود.

بخش محصولات علوفه‌ای هم نشان می دهد، متوسط قیمت هر کیلو گرم یونجه در سال گذشته معادل ۱۱ هزار و ۵۹۴ ریال و هر کیلو گرم شبدر خشک برابر ۱۰ هزار و ۲۱۲ ریال بود که نسبت به سال ما قبل به ترتیب ۴۲.۹ و ١٧.٥ درصد افزایش نشان می دهد.

تورم میوه های هسته دار و دانه دار

علاوه براین در بخش میوه‌های هسته‌دار، متوسط قیمت هر کیلو گرم زردآلو برابر ۴۴ هزار و ۲۰۲ ریال و هر کیلو گرم هلو ۳۱ هزار و ۷۱۲ ریال بود که به ترتیب نسبت به سال ما قبل ۵۳.۸ و ٥٧.٤ درصد افزایش داشت.

بررسی در بخش میوه‌های دانه‌دار نشان می دهد، متوسط قیمت هر کیلو گرم سیب درختی ۳۱ هزار و ۳۶۷ ریال بود که نسبت به سال ما قبل ۱۲۳.۴ درصد افزایش داشته و متوسط قیمت انگور به ۲۸ هزار و ۴۳۸ ریال رسید که نسبت به سال ماقبل معادل ١٠٣.٩ درصد افزایش داشت.

رشد قیمت مرکبات

قیمت هر کیلو گرم پرتقال در بخش مرکبات با افزایش ۶۱.۱ درصد در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ به ۱۴ هزار و ۴۴۰ ریال و قیمت نارنگی با رشد ٩٤.١ درصدی به ۲۰ هزار و ۴۷۵ ریال رسید.

تورم قیمتی در بخش دام

بخش دامداری سنتی هم تورم قیمت داشت، متوسط قیمت هر کیلوگرم گوسفند و برة زنده ۲۳۴ هزار و ۷۶۲ ریال و هر کیلو گرم گاو پرواری زنده ۲۳۷ هز ارو ۱۵۳ ریال بوده که نسبت به سال ٩٦ به ترتیب ۴۸ و ۷۵ درصد افزایش نشان می دهد.

سال ١٣٩٧، در بخش فراورده‌های دامی سنتی، متوسط قیمت هر کیلوگرم شیر گوسفند برابر ۴۵ هزار و ۳۵۱ ریال و هر کیلوگرم شیر گاو ۱۵ هزار و ۸۲۳ ریال بود که به ترتیب نسبت به سال ماقبل ۶.۶ و ٣٤.١ درصد افزایش داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =