الشرق: بن سلمان مجبور به عقب نشینی از مواضع خود درباره ایران و انصارالله شد

تهران-ایرنا - روزنامه قطری «الشرق» امروز (دوشنبه) در مطلبی نوشت: "محمد بن سلمان" ولیعهد عربستان در عین عقب نشینی از مواضع سابق خود علیه ایران و نیروهای انصارالله یمن که بسیار تند و خصمانه بود، خواستار حمایت این کشور از سوی جهان در مقابل تهران و نیروهای یمنی شد، سخنانی که نشان از ناتوانی آل سعود دارد.

روزنامه الشرق می‌افزاید: محمد بن سلمان ولیعهد عربستان متناقض با ذات خود و با توجه به تمایلاتش و مغایر با گفته‌های سابقش که نشان دهنده حرکت کورکورانه وی در تصمیم های سیاسی خود و دولتش است در گفت و گو با روزنامه سعودی الشرق الاوسط بسیار خشک و سرد ظاهر شد در حالی که آب‌های خلیج فارس (دریای عمان) اخیراً شاهد تنش و انفجار در کشتی‌های تجاری بوده و ریاض و فرودگاه‌های عربستان با پهپادها هدف حمله قرار می‌گیرند.

ولیعهد عربستان در این گفت و گو مدعی شد که دست عربستان دائماً به سمت صلح و آشتی با ایران دراز بوده تا منطقه و ملت‌های آن از جنگ‌ها و ویرانی ها به دور باشد و حتی عربستان از توافق هسته‌ای ایران حمایت کرد چرا که این کشور دائماً به دنبال راه حل سیاسی و مسالمت آمیز برای بحران‌ها است و ریاض امیدوار است که ایران از این رویکردها برای تغییر رفتارهای خود در منطقه استفاده کند و گام نخست برای بازگشت ایران به جامعه بین المللی با رفتارهای طبیعی باشد.

الشرق افزود: این در حالی بود که ولیعهد عربستان در گفت و گوی خود در ۲ می ۲۰۱۷ با یکی از شبکه‌های تلویزیونی این کشور گفته بود که ریاض چطور می‌تواند با ایران در شر ایطی که این کشور یک ایدئولوژی را که در قانون اساسی و وصیتنامه بنیان گذار انقلاب اسلامی آمده دنبال می‌کند و قصد دارد آن را در همه کشورهای اسلامی پیاده کند به تفاهم برسد. مؤمن از یک سوراخ دو مرتبه گزیده نمی‌شود و ما جنگ را پیش از کشیده شدن آن به عربستان به عمق ایران خواهیم کشاند.

سخنان اخیر بن سلمان فاصله زیادی با سخنان و موضع گیری‌ها و پیام‌های تند قبلی وی که در آنها به طور مستقیم احتمال هرگونه مذاکره‌ای و صلحی با تهران را رد می‌کرد داشت؛ وی در این سخنان ادعا کرد که دست عربستان همیشه به سمت آشتی دراز است تا منطقه و ملت‌های آن از جنگ‌ها و ویرانی‌ها دور باشد.

سخنان بن سلمان در سال ۲۰۱۷ صریح، قاطع و با لحن شدید بود در حالی که اظهارات وی در سال ۲۰۱۹ مغایر با تمایلات وی می‌باشد و در شرایطی اظهار می‌شود که موشک‌های انصارالله مورد حمایت ایران به قلب ریاض و مناطق مختلف آن رسیده‌اند در حالی که ایران شاهد هیچ حمله‌ای به این کشور همچنان که ولیعهد عربستان به آن تاکید کرده بود، نیست.

بن سلمان در گفت و گو سال ۲۰۱۷ خود درباره حوثی های یمن مدعی شده بود، "ما می‌توانیم در زمان کوتاهی تنها با کمک نیروهای زمینی عربستان به کار آنها پایان دهیم و تمام مناطق یمن را از سیطره آنها آزاد کنیم؛ زمان به نفع ما است و ما امکانات لجستیک در اختیار داشته و معنویات ما بالا است! در حالی که دشمن اینها را در اختیار ندارد. "

به نوشته این روزنامه قطری، اما گذشت زمان برای مردم عربستان و ناظران در امور خلیج فارس ثابت کرد که بن سلمان شخصیتی است که به واقعیت امور و توانمندی‌های نظامی طرف مقابل خود آگاه نیست که این مساله نشانه شکست علنی و توهم نظامی گری است.

حوثی ها همانطور که امروز شاهدیم جنگ را به خاک عربستان یعنی در استان های نجران و جیزان محل استقرار نیروهای عربستانی کشانده‌اند در حالی که تجهیزات سنگین عربستان را به غنیمت گرفته و فرودگاه‌های نظامی و مسافربری و ایستگاه‌های نفت و گاز را هدف قرار می‌دهند.

امروز بن سلمان دیگر از ریشه کن کردن انصارالله چیزی نمی‌گوید بلکه در مصاحبه اخیر خود تاکید کرد که جامعه بین المللی باید موضع قاطعی در برابر ایران و حمایت آن از حوثی ها و نفوذ در منطقه اتخاذ کنند.

در واقع بن سلمان خواستار حمایت جهان از کشورش در مقابل حوثی ها و ایران است در حالی که دوسال پیش گفته بود که در مدتی کوتاهی می‌توان آنها را شکست داد، اما امروز در کمتر از ۷۰۰ روز از پهلوانی که شکست نمی‌خورد به مردی خواستار حمایت جهان از وی و قدرتش، تبدیل شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =