۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۵
کد خبرنگار: 999
کد خبر: 83357506
۰ نفر
آمار قاچاق کالا به کشور بیش از ۱۲ میلیارد دلار است
علی مویدی خرم آبادی در همایش اقتصاد پنهان

سنندج - ایرنا - رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: حجم قاچاق کالا به کشور ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است که عدد قابل توجهی در اقتصاد کشور محسوب می شود که باید به حداقل برسد.

علی مویدی خرم آبادی روز دوشنبه در همایش اقتصاد پنهان اظهار داشت: تنها راه برای کاهش قاچاق متمرکز شدن بر دانشگاه‌ها و استفاده از فکر و اندیشه صاحبنظران است و نگاهی غیر از این نتیجه بخش نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان ستادی که تولید فکر و دانش می‌کند تا در فرآیند تجارت ما آسیب‌ها را شناسایی و برای پیشگیری و مقابله راهکار ارائه دهد، افزود: اگر به مقولات پیشگیری و مقابله بیشتر پرداخته شود می‌تواند عاملی بازدارنده در حوزه گسترش قاچاق باشد.

مویدی یادآور شد: با رویکرد علمی مشارکت مردمی را می‌توانیم تقویت کنیم و با استفاده از افکار عمومی و کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: کردستان در زمینه فعالیت سازمان‌های مردم نهاد جزو استان‌های برتر بوده است و می‌توان از این توان در مقابله با قاچاق مقابله کرد.

وی گفت: کردستان ظرفیت و قابلیت بسیار ارزشمندی در حوزه اقتصاد دارد که می‌توان در شرایط ویژه و تحریم‌ها از آن بهره گرفت و آسیب‌های زیادی از ناحیه اقتصاد پنهان در اشتغال و تولید ایجاد می‌شود مشکلات عدیده ای را بروز می‌دهد.

مویدی با بیان اینکه برخی از خلاءهای قانونی منجر به افزایش قاچاق می‌شود، تاکید کرد: تجارت و اقتصاد کشور اگر از انحراف و پیامدهای قاچاق بکاهد باید شفاف سازی صورت گیرد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بخش دیگری از سخنان خود افزود: کشور بویژه از سال گذشته با چالش‌های جدید در حوزه اقتصادی مواجه شده و دشمن تمام توان خود را به کار گرفت تا با فشار، مردم را از مسیر ماندگار خود منحرف کند.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان هم در این همایش گفت: کشورهای توسعه یافته از ۲ طریق برخی مشکلات را حل کرده‌اند که شامل کارهای تحقیقاتی و پژوهشی و تاکید بر تقویت سرمایه‌های اجتماعی است.

علی خداویسی افزود: رابطه مستقیم بین راه‌های تحقیقاتی و توسعه از جهات مختلف وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه این همایش از دیدگاه‌های حقوقی، اقتصادی و فرهنگی به موضوع قاچاق می‌پردازد، اظهار داشت: ۵۲ مقاله و اثر از استان‌های مختلف به دبیرخانه ارسال که در نهایت ۲۲ اثر توسط داوران انتخاب شد.

۶۱۰۸ / ‬ ۳۰۳۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =