فضاپیمای ناسا به نزدیک‌ترین فاصله از یک سیارک رسید

تهران- ایرنا- سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام کرد که فضاپیمای OSIRIS-REx این شرکت، به شکل بی‌سابقه‌ای به یک سیارک نزدیک شده است .

فضاپیمای OSIRIS-RExکه توسط ناسا برای انجام مأموریت مطالعه سیارک Bennu به فضا ارسال شده، اکنون در کم‌ترین فاصله‌ای که تا کنون یک فضاپیما به سیارک نزدیک شده است، به دور این سیارک می‌چرخد.

این مأموریت اکنون وارد مرحله جدیدی شده و فضاپیما در فاصله ۰.۴ مایلی بالای سطح سیارک دور می‌زند. در این مرحله که Orbital B نام دارد، فضاپیما تصاویری از سیارک و همچنین نقشه‌ای از آن ثبت می‌کند. هدف از این اقدام تعیین بهترین نقطه برای جمع‌آوری نمونه از سطح سیارک Bennu است. OSIRIS-REx تا هفته دوم ماه آگوست (مرداد) در همین فاصله از سیارک دور می‌زند.

این فضاپیما رکورد قبلی خود برای نزدیک شدن یک فضاپیما به سطح سیارک را شکسته است. OSIRIS-REx قبلاً به فاصله ۰.۸ مایلی بن نو رسیده بود.

OSIRIS-REx نخستین مأموریت ناسا برای جمع‌آوری نمونه از یک سیارک است. فضاپیمای مذکور در سال ۲۰۱۶ میلادی به آسمان ارسال شد و در دسامبر ۲۰۱۸ به Bennu رسید. طی این مأموریت ۷ ساله فضاپیما به فاصله بسیار نزدیکی از سیارک می‌رسد و طبق برنامه قرار است به مدت ۵ ثانیه روی آن فرود آید و نمونه‌ای از سیارک جمع‌آوری کند.

انتظار می‌رود این فضاپیما سپتامبر ۲۰۲۳ به زمین بازگردد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =