کم کاری مسئولان عامل افزایش پرونده های ورودی به دادسرای خلخال است

اردبیل _ ایرنا _ دادستان عمومی و انقلاب خلخال گفت: در بسیاری از موارد علت افزایش ورودی پرونده های کیفری به دادسرای این شهرستان ناشی از کم توجهی مسئولان به انجام وظایف قانونی است.

به گزارش ایرنا، علی نباتی روز دوشنبه در جلسه پیشگیری از وقوع جرم خلخال افزود: وظایف هر یک از مسئولان دستگاه‌های اجرایی در زمینه ارتکاب جرم و تخلفات کیفری و حقوقی افراد مشخص شده و در صورت ورود بموقع مسئولان به موضوع و انجام اقدامات پیشگیرانه جرمی اتفاق نیفتاده و پرونده‌ای تشکیل نخواهد شد.

وی افزایش ساخت سازهای غیرمجاز در محدوده شهری و روستایی، احداث بنا در حریم و بستر رودخانه‌ها، تخریب مراتع، تصرف اراضی ملی، فرار مالیاتی، تصرف عدوانی، تأخیر در پرداخت هزینه‌های انرژی، عدم رعایت موازین بهداشتی، آلودگی‌های زیست محیطی، افزایش واحدهای صنفی فاقد پروانه کسب، اتلاف سگ‌های ولگرد و رهاسازی فاضلاب انسانی و حیوانی به معابر عمومی روستایی و شهری را نمونه‌ای از موارد کم کاری مسئولان در انجام اقدامات پیشگیرانه بموقع اعلام کرد که منجر به این گونه کوتاهی و کم توجهی و تشکیل ده‌ها مورد پرونده و افزایش ورودی پرونده‌های دادسرای این شهرستان شده است.

نباتی اظهار کرد: بسیاری از مرتکبین جرایم کیفری از نحوه ارتکاب جرم خود آگاهی ندارند و هیچ گونه اطلاعی در خصوص ارتکاب جرم از سوی مسئولان دستگاه‌های اجرایی به فرد متخلف ارائه نشده است.

وی گفت: در آغاز یک کار غیرمجاز براحتی می‌توان از وقوع جرم و تشکیل پرونده جلوگیری کرد ولی کوتاهی در انجام وظایف محوله بویژه در بحث مرتبط با تخلفات ساخت و ساز بنا، تغییر کاربری و یا تصرفات عدوانی علاوه بر تشکیل پرونده در دادسرا و دادگستری، هزینه‌های سنگینی به مرتکبین و مجریان پروژه‌های عمرانی غیر مجاز تحمیل می‌شود که فرد خاطی را پس از محکومیت و اجرای حکم قلع و قمع متحمل این هزینه می‌کند.

نباتی با هشدار جدی به شهرداری خلخال در اجرای قوانین مربوط به جمع آوری و یا اتلاف سگ‌های ولگرد و رفع مزاحمت از سوی این حیوانات و رفع مشکل تهدید علیه بهداشت عمومی اظهار داشت: حمایت از حقوق عامه و انسانی مقدم بر حمایت از حقوق حیواناتی همچون سگ‌های ولگرد بوده و زمانی که به حقوق شهروندی توجه نمی‌شود نمی‌توان کوتاهی در جمع آوری این حیوانات را به بهانه ادعای حمایت از حقوق حیوانات قبول کرد.

او افزود: شهرداری خلخال به پرداخت یک میلیارد ریال به علت کوتاهی در اجرای پروژه پسماند زباله‌های این شهر و سایر موارد مربوط به بهداشت عمومی و آلودگی زیست محیطی محکوم شده ولی همچنان به انجام وظایف قانونی خود از جمله پیشگیری از ساخت و ساز غیر مجاز بی توجه است.

دادستان خلخال گفت: در حالی که ۷۰ درصد از پرونده‌های تشکیل شده توسط دستگاه‌های اجرایی این شهرستان قابل پیشگیری بوده و با اقدام بموقع نیازی به ارجاع پرونده به دادسرا نبود، در بسیاری از موارد مسئولان به جای انجام وظیفه قانونی همواره در فکر حل موضوع با کمک از دستگاه قضائی هستند.

خلخال در جنوب اردبیل قرارد دارد.

۷۱۱۷/‏۶۰۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =