۲۷ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۵
کد خبرنگار: 1014
کد خبر: 83357431
۰ نفر
حدود  چهار هزار هکتار عملیات بیابانزدایی در البرز اجرا شد

کرج – ایرنا – مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت که در اجرای طرح بیابانزدایی، حدود سه هزار و ۸۷۹ هکتاری از اراضی این استان نهالکاری شده است.

به گزارش ایرنا، حامد فرضی روز دوشنبه در همایشی که به مناسبت ۲۷ خرداد ماه روز جهانی مقابله با بیابانزایی و پدیده گرد و غبار در سالن شهدای پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج برگزار شد، افزود: در این اراضی گونه‌های مقاوم به کم آبی همچون تاغ، قره داغ و آتریپلکس کاشته شده است.

وی ادامه داد: کاشت این گونه‌ها در قالب طرح‌های بیابان زدایی از سال ۹۵ تاکنون در استان البرز اجرا شده است.

وی بیان داشت: از مساحت ۵۱۷ هزار هکتاری استان البرز ۴۴۵ هزار هکتار اراضی ملی است.

فرضی با بیان اینکه در البرز اقلیم‌های مختلف همچون ناحیه کوهستانی، بیابانی و دشتی وجود دارد، اظهار داشت: در استان البرز ۵۴ هزار هکتار از اراضی ملی را عرصه‌های بیابانی تشکیل می‌دهد که با توجه به شرایط اقلیمی و مداخلات انسانی ۲۵ هزار هکتار آن کانون ریزگرد داخلی است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز گفت: در سنوات گذشته در ۱۰ هزار هکتار از این عرصه‌ها با هدف حفظ و گسترش پوشش گیاهی با گونه‌های بومی و متناسب این مناطق نهال کاری صورت گرفته است.

وی افزود: همچنین در پنج هزار و ۴۳۸ هکتار از عرصه‌های بیابانی استان از سال ۹۵ تا کنون عملیات مراقبت و آبیاری و در هشت هزار هکتار نیز عملیات حفاظت و قرق به صورت مستمر در این سال‌ها انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز یادآور شد که چاه‌های مناسب برای تأمین آب مورد نیاز نهال‌های کشت شده نیز حفر شده است.

در آئین روز جهانی مقابله با بیابانزایی و پدیده گرد و غبار که با شعار «بیایید با هم جهانی سبز بسازیم» تشکل‌های مردمی و سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی حضور داشتند.

۶۱۵۶/‏‬ ۶۱۵۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =